Ekonomist Murat Sağman Dolar Kurunu Yorumladı

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru Kasım ayında %40’tan fazla değer kaybederek tarihi zirvelerini gördü. 2021 yılı genelinde dolar karışışında %84 oranında değer kaybeden TL’deki kayıpları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizinde indirime gitme hamleleri destekledi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da “düşük faiz” söylemleri TL’deki değer kayıplarını hızlandıran etkenler arasında yer aldı. 16 Aralık tarihinde Merkez Bankası bir kez daha politika faiz kararını açıklayacak ve piyasalarda beklentiler, Merkez Bankası’nın bir kez daha indirime gideceği yönünde. Piyasada dolar kuruna ilişkin beklenti ve yorumlar şekillenmeye devam ederken, konuya ilişkin bir yorum da ünlü ekonomist Murat Sağman’dan geldi. Sağman, Merkez Bankası’nın faiz indirimine ara vermemesi durumunda dolar kurunun 15 TL’ye doğru atak yapabileceğini ifade etti.

Gözler 16 Aralık Tarihinde

Merkez Bankası politika faizinde indirime gittikçe dolar kurunda yükseliş hızlanıyor, kurda yükseliş hızlandıkça Merkez Bankası da döviz satışları ile kur artışlarını sınırlamaya çalışıyor. Merkez Bankası geçtiğimiz hafta 2 kez piyasalara doğrudan müdahale gerçekleştirmişti. Bununla birlikte piyasalarda 16 Aralık tarihindeki PPK toplantısında faizi sabit tutma kararı çıkacağı yönündeki beklentiler de güçlenmeye başladı. Ekonomist Murat Sağman da Merkez Bankası’nın Aralık ayı faiz indirimini pas geçebileceğini düşünüyor.

Sağman, Olası Bir İndirimde Kurda Atakların Başlayabileceğini Düşünüyor

Ekonomist Murat Sağman, politika faizinin 2021 yılını %15 seviyesinde tamamlayacağını öngördüğünü dile getirdi. Sağman, aksi durumda dolar kurunun yılsonu gelmeden 15 TL seviyesine atak yapabileceğini ifade etti. Sözcü’nün haberine göre Murat Sağman, Merkez Bankası’nın “dolar kurunda 14 TL ve üstünü istemediğini” açık ettiğini ifade etti. Sağman, bu tabloda politika faizinin 100 baz puan kadar daha indirilmesi halinde, dolar kurunda 15 TL ve üzerinde atakların görülebileceğini söyledi. Sağman’a göre dışarıdan gelecek olan para akışı ya da faiz indirimlerine ara verilmesi veya 50 baz puan gibi sembolik bir indirimin sağlanması, kısa vadede döviz kurlarını yavaşlatabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem