Ekonomist Atilla Yeşilada’dan Çarpıcı Dolar Tahmini!

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarının en ünlü ekonomistlerinden biri olan Atilla Yeşilada, dolar kuruna ilişkin çarpıcı ve dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’nın “mermisinin kalmadığını” öne süren Yeşilada, konuya ilişkin olarak kritik uyarılarda bulundu. Dolar kurunda Aralık 2021 dönemindeki sert yükselişlere benzer şekilde bir deprem daha yaşanabileceğini ifade eden ünlü ekonomist, bir döviz krizi yaşanma ihtimalinin %80 olduğunu iddia ederek dikkatleri çekti. Atilla Yeşilada yaptığı açıklamada hem vatandaşı hem de hükümeti uyardı.

Yeşilada’ya Göre Benzer Senaryo Yüzde 80 İhtimalle Yaşanacak

Daha önce dolar kuru ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarla ve tahminlerle dikkatleri çekmeyi başarmış olan ünlü Ekonomist Atilla Yeşilada, Merkez Bankası’nın doları tutabilecek yeterli düzeyde rezervinin kalmadığını ifade etti ve %80 ihtimalle Aralık 2021 dönemindekine benzer bir döviz depreminin yaşanacağını iddia etti. Açıklamalarında uyarılarda da bulunan Yeşilada, “Acı sonu birlikte yaşayacağız” dedi.

“Acı Sonu Hep Birlikte Yaşayacağız”

Atilla Yeşilada yapmış olduğu açıklamasında “Hem vatandaşı hem de hükümeti uyarıyorum. Reel faizin eksi yüzde 50’lerde, resmi enflasyonun yüzde 70 olduğu, kredilerdeki yıllıklandırılmış artışın yüzde 65’e vardığı bir ülkede döviz talebini kesemezsiniz. Merkez Bankası’nın kullanılabilir döviz rezervleri hızla eriyor. Hükümetin beklentisinin aksine yaz aylarında da turist sezonuna rağmen döviz talebi artacak ve TCMB’nin artık satacak dövizi, silahında mermisi kalmayınca acı sonu hep birlikte yaşayacağız” sözlerini dile getirdi.

“Doları 16,50’de Frenlemek Çok Zor Olacak”

Son günlerde 16,00 TL sınırına yaklaşan ve 15,90 TL sınırının üzerinde hareket eden dolar kurunu 16,50 TL seviyelerinde frenlemenin çok zor olduğunu ifade eden Yeşilada “Birkaç hafta içinde ihraç edilmesini beklediğim enflasyona endeksli bono acı sonu öteler ama tehlikeyi bitirmez” dedi. Yeşilada, İngiltere merkezli Standard Chartered bankasının son raporunda 2022 yılsonu dolar/TL kurunu 18 TL ve 2023 yılsonu öngörüsünü de 20 TL olarak güncellediğini de belirtti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem