Dünyanın Gündemindeki El Salvador’a Bir Yeni BTC Desteği!

Benzer Haberler

Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador’da Bitcoin (BTC) yasası 9 Haziran tarihinde Kongre’de onaylandı ve yasa 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girdi. Bitcoin, artık El Salvador’da tıpkı ABD doları gibi dolaşımda kullanılabilecek. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin baş hukuk danışmanı, ülkedeki işletmelerden Bitcoin kabul etmeyenlerin cezalara maruz kalacağını açıkladı. Böylece El Salvador’da BTC, artık resmi olarak kullanılabilen bir para birimi oldu. El Salvador’da atılan bu adım, dünyada farklı şekillerde karşılandı. Bir kesim El Salvador’un bu adımını olumlu karşılarken, bir kesim ise bunun yanlış olduğunu savunuyor.

El Salvador’a BTC Yasası Sonrası Gelen Tepkiler

El Salvador’daki BTC adımını olumlu karşılayanlar arasında ilk sırada MicroStrategy CEO’su ve BTC maksimalisti Michael Saylor yer alıyor. Hatta Saylor bu adımı desteklemek için dün Twitter’dan BTC destekçilerine bir çağrıda bulundu ve herkesin 19.00’da aynı anda 30 dolarlık BTC satın almasını istedi. Öte yandan bu adıma olumsuz tepkiler gösterenler de mevcut. Örneğin Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi büyük kuruluşlar, El Salvador’a bu konuda destek vermeyenler arasında yer alıyor. Yasanın resmi olarak yürürlüğe girmesiyle birlikte El Salvador’a destek veren kişilerden biri de dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından biri olan deVere’nin kurucusu ve CEO’su olan Nigel Green oldu.

Nigel Green, El Salvador’a Destek Verdi

Nigel Green, El Salvador’daki Bitcoin hareketine açıkça destek verdi. Green, “yeni bir dünyanın başlangıcı” adımı atıldığını ve El Salvador halkının bunu kabul ederek bir tarih yazdığını ifade etti. Nigel Green’e göre ayrıca birçok başka ülke de El Salvador’u ilerleyen zamanlarda benzer şekilde takip etmek zorunda kalacak. Konuya ilişkin olarak Nigel Green “Paranın geleceğinin öyle ya da böyle kaçınılmaz olarak dijital olduğu neredeyse evrensel olarak kabul ediliyor” sözlerini dile getirdi.

Nigel Green Yine De Bu Konuda Temkinli

Ancak El Salvador’da BTC’den önce 1991 yılından bu yana sadece ABD doları resmi para birimi olarak kullanılıyordu. Bu da El Salvador’da, BTC yasası ile birlikte yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Green de bu sebeple, bazı açılardan bu konuya temkinli yaklaşıyor.

Anlık BTC Fiyatını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem