Dünya Bankası Uyardı, ” 80 Yılın En Büyük Duraklaması Olabilir “

Benzer Haberler

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, olası bir küresel durgunluk ve stagflasyon konusunda uyardı.

Dünya Bankası Başkanı Malpass, Salı günü Bloomberg’e yaptığı açıklamada; artan stagflasyon ve küresel durgunluk riski konusunda uyardı. Birçok ülke için bu durgunluk sürecinden kaçınmanın zor olacağını ve bu sürecin geçtiğimiz 80 yıl boyunca görülen en büyük duraklama olabileceğini ifade etti.

Malpass’a göre; piyasalar ileriye bakıyor ve bu nedenle üretimi teşvik etmenin, ticaret kısıtlamalarından kaçınmanın acil bir eylem planı olacağı görüşünde. Sermayenin yanlış tahsisi ve eşitsizliğine karşı koymak için ise; maliye, parasal, iklim ve borç politikasında değişikliklere ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

” Henüz Küresel Bir Resesyonda Değiliz “

Malpass; henüz küresel bir resesyonun içinde bulunulmadığını, fakat aşağı yönlü riskin var olduğunu; bunun da küresel bir durgunluk olabileceği görüşünde. Salı günü yayınlanan raporda ise; küresel büyümenin 2021’de %5.7’den 2022’de %2.9’a düşmesinin beklendiği; ve bu verilerin Ocak ayında beklenen %4.1’den daha düşük olduğu kaydedildi.

Staglasyon konusunda da açıklamalar yapan Malpass, enflasyon ve yavaş büyümenin yıllarca sürebileceği ve stagflasyonun en fazla gelişmekte olan ülkeleri vurduğunu ifade etti.

Kripto ile ilgili en son haberler için bizi twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.
Twitter Adresimiz: Parasanal

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem