Dövizde Ateş Dinmiyor! Yeni Gün Yükselişlerle Başladı

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar kurunun ateşi dinmiyor. Kasım ayında sert değer kaybeden TL, dolar karşısındaki zayıf görünümünü Aralık ayında da korumaya devam ediyor. Dün güne düşüşle başlayan dolar kuru, gün içinde gelen yükselişler sonrası dengelenmişti ancak hafta ortası açılışında dolar kuru güne yeniden yükselişle başladı ve 13,61 TL seviyesinden piyasa açılışı yaptı. Dolar kuru 9,5 TL seviyesinde giriş yaptığı Kasım ayında %42,5 oranda değer kaybederek 13,7 TL seviyesinin üzerine çıktı. Kasım ayını bu bölgede tamamlayan dolar kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2 kez doğrudan piyasalara müdahale etmesine rağmen kısa toparlanmalar sonrası yeniden yüksek seyrine geçti. Yeni gün açılışı sonrasında dolar kuru yüksek seyrini koruyor.

Döviz Kurları Yeni Güne Yükselişle Başladı

Dolar kuru dün düşüş eğiliminde hareket etmiş ve bir önceki kapanışının %2,3 oranda altında, günü 13,4973 TL seviyesinde tamamlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar ziyareti ve BAE’de gerçekleştirilen anlaşmalar sonrası dolar kurunda görülen gevşemeler, yeni gün açılışında etkisini kaybetti. Yeni güne değer kazancı ile başlayan dolar kuru %0,8 artış ile sabah saatlerinde 13,6120 TL seviyesine ulaştı. Dolar kuruna paralel olarak yükselen Euro kuru da aynı süreçte %1,01 değer artışı ile 15,1650 TL seviyesinden ve İngiliz Sterlini de %0,83 artış ile 18,0230 TL seviyesinden işlem görmeye başladı.

Bu Hafta Piyasalarda Takip Edilecek Olan Veriler

Bu hafta yurtiçi piyasalarda takip edilecek olan önemli bir gündem maddesi bulunmuyor. Ancak küresel piyasalarda bu hafta ABD’de FOLT açık iş sayısı verileri ve öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek. Ayrıca piyasa yorumcuları ve uzmanlar, Covid-19 salgınının seyrinin ve Omicron varyantı ile ilgili haber akışlarının da takip edileceğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem