Döviz ve Borsa Yeni Günü Kazançlarla Açtı

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda 2021 yılının özellikle son çeyreğinde hızla yükselişe geçen dolar kuru, 20 Aralık tarihinde döviz korumalı TL mevduat modelinin açıklanması ile birlikte sert gevşemeler yaşadı. 20 Aralık akşam saatlerinde 18,40 TL ile tarihi zirvesine ulaşan dolar kuru daha sonra gelen geri çekilmelerde 10 TL bandına kadar geriledi. Ardından tekrar yükselişe geçen ve 13 TL sınırının üzerinde dengelenen dolar kuru, 2022 yılında bu bölgedeki hareketlerini sürdürmeye devam ediyor. Dün günü %0,2 oranda değer kaybı ile 13,8021 TL seviyesinde tamamlayan dolar kuru, 12 Ocak Çarşamba gününe yükselişle giriş yaptı ve 13,83 TL seviyesinde dengelendi. Dolar kuruna paralel hareket eden Euro kuru ise yeni günde 15,70 TL seviyesine ulaştı.

Borsa İstanbul Güne Yükselişle Başladı

Döviz kurlarının sınırlı oranlarda değer kazançları ile giriş yaptığı yeni günde Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ise %1,19 artış ile açılış yaparak yeni güne 2.070,35 puan seviyesinden başladı. Bir önceki kapanışına göre yeni güne artıyla başlayan BIST 100 endeksi, böylece açılışta 24,32 puan değer kazancı yaşamış oldu. Küresel finans piyasalarında, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın, ABD Senatosu’nun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi üyelerinin sorularına verdiği yanıtlar etkisini gösterdi.

Gözler ABD’de Enflasyon Verilerine Çevrildi

Jerome Powell, ekonomin artık son derece politikalara ihtiyacı olmadığını belirtti ve enflasyonun da beklenenden daha uzun süre yüksek seyirlerde ilerlemesi durumunda, zaman için faiz oranlarında daha fazla artırım yapmak zorunda kalabileceklerini dile getirdi. Jerome Powell’ın faiz artış sinyalleri vermesi ile birlikte, gözler ABD’de açıklanacak olan enflasyon verilerine çevrildi.

Finansal Piyasalarda Gündem Maddeleri

Uzmanlar, küresel piyasalarda ve yurtiçi piyasalarında en önemli gündem maddesinin ABD’deki açıklanacak olan enflasyon verileri olacağını ifade ediyor. Öte yandan gün içinde günün en sıcak gündem maddeleri arasında Euro Bölgesi’ndeki sanayi üretim verileri takip edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem