Döviz Kurlarında Yükseliş Durdurulamıyor!

Benzer Haberler

Son haftalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimleri kararları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “düşük faize” odaklanan açıklamaları sonrası sert değer artışları yaşayan dolar/TL kuru, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde de sert yükselişler yaşadı. Dolar kurunun haftanın son gününde yükselişe geçmesinin arkasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kez daha yaptığı faiz açıklamaları ve mahkemenin Osman Kavala hakkında verdiği karar etkili oldu. Bir süreliğine aynı gün içinde 12,00 TL seviyesinin altına düşen dolar kuru, gelişmeler sonrasında 12,67 TL seviyesini görmüştü. Ardından hafta sonunda dengelenen dolar kuru, yeni haftaya da yükselişle başladı ve 12,80 TL seviyesini gördü.

Dolar Kuru Neden Yükselişe Geçmişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamasında “Bu faizler düşecek. Biz, yüksek faizle halkımızı da çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz” sözlerini dile getirmişti. Öte yandan aynı süreçte Güney Afrika’da bulunduğu söylenen yeni Covid-19 varyantının haberi de dolar kurundaki bu yükselişleri desteklemişti. Bir diğer yandan birleştirilen Gezi Parkı ve Çarşı Grubu davasında savcı, 4 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan Osman Kavala’nın tutukluğunun devamını istedi ve oy çokluğu ile Kavala’nın tutukluğunun devamına karar verildi. Yaşanan gelişmeler, dolar kurundaki yükseliş eğilimini bir kez daha güçlendirdi.

Dolar ve Euro Haftaya Sert Yükselerek Başladı

Hafta sonunda 12,33 TL seviyelerinde seyreden dolar kuru, yeni haftaya da yükselişle başladı ve sabah erken saatlerde kur, 12,80 TL seviyesini gördü. Geçtiğimiz hafta 13,45 TL seviyesi ile tarihi zirve noktasını gören dolar kuru ile birlikte Euro kurunda da yeni hafta başlangıcında yükselişler kaydedildi. Geçtiğimiz hafta 15,16 TL ile tarihi zirvesini gören Euro kuru da 13,91 TL seviyesinde seyrettiği hafta sonunun ardından yeni haftaya sert yükselişler ile 14,46 TL seviyesinde giriş yaptı. Gelen yükselişler sonrası sabah saatlerinde kurlarda hafif geri çekilmeler yaşandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem