Döviz Kurları Yeni Güne Yükselişlerle Başladı

Benzer Haberler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal hareketında 9. güne girildi. Rus askeri birlikleri Ukrayna topraklarında saldırılarına devam ediyor. Savaşın etkisi ile geçtiğimiz hafta küresel ekonomi piyasalarında deprem etkisi görülmüştü. Bu süreçte altın ve petrol fiyatları hızla yükselişe geçerken, öte yandan piyasalarda dolar da güç kazanmaya başlamıştı. Küresel piyasalarda güçlenen doların etkisi ile yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru da yükselişe geçmişti ve Aralık 2021’den bu yana dolar kurunda ilk kez 14,00 TL seviyesinin üzeri görülmüştü. Dolar kuru yaşanan gelişmeler ışığında 4 Mart Cuma gününe de yükselişle başladı ve 14,20 TL seviyesine yakın bölgede açılış yaptı.

Dolar, Euro ve Sterlin Kurları Yükseliş Eğiliminde

Dolar kuru, dün savaşın da etkisi ile yükseliş eğiliminde hareket etmişti. Bu yükseliş hareketlerinde ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları etkisini göstermişti. Powell’ın açıklamaları ve savaşın etkisi ile yükseliş eğiliminde hareket eden dolar kuru, dün günü bir önceki kapanışının %0,2 üzerinde 14,12 TL seviyesinde tamamlamıştı. Dolar kuru bu kapanışın ardından yeni güne de yükselişle başladı ve bir önceki kapanışının %0,5 üzerinde 14,19 TL seviyesi ile açılış yaptı. Dolar kurundaki yükseliş, Euro ve Sterlin kurlarına da yansıdı.

Dolar Endeksi Haziran 2020’den Bu Yana Zirvesinde

Dolar kurunun yükselişe geçtiği dakikalarda Euro kuru da %0,05 değer artışıyla 15,63 TL seviyesine ulaştı ve öte yandan Sterlin kuru da %0,41 yükselişle 18,91 TL seviyesine yükseldi. Döviz kurlarında yaşanan değer artışları sonrasında dolar endeksi 4 Mart Cuma sabahında, bir önceki kapanışının %0,3 üzerinde 98,1 ile Haziran 2020’den bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Öte yandan Euro/dolar paritesi ise yeni günde %0,5 oranda değer kaybı yaşadı ve 1,1012 seviyesine geriledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem