Döviz Kurları Yeni Güne Dalgalı Başladı

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda döviz kurlarında yüksek seyir düşmüyor. Geçtiğimiz hafta dolar kurundaki sert yükselişler sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasalara 2 kez doğrudan müdahalede bulundu. Ancak Merkez Bankası’nın bu müdahaleleri de kısa süreli etki gösterdi ve dolar kurundaki yüksek seyir kısa bir süre sonra yeniden kendisini göstermeye başladı. 3 Aralık tarihinde 13,89 TL ile tarihi zirvesini gören dolar kuru, yeni haftadaki yüksek seyrini korumaya devam ederken yeni güne de 13,80 TL seviyesinde giriş yaptı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, politika faizinde indirime gidilmeyebileceğinin de sinyallerini verdi ancak doların ateşi düşmüyor. Gözler bu aşamadan sonra 16 Aralık tarihine çevrildi.

Dolar Kuru Gün İçinde Dalgalandı

Merkez Bankası Eylül, Ekim ve Kasım aylarında aldığı faiz indirme kararları ile birlikte politika faizini %19’dan %15 seviyesine kadar çekti. Faizde indirime gidilmesi ve enflasyonun da TÜİK tarafından %21’in üzerinde açıklanması, dolar kurundaki yükselişleri hızlandırdı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da “düşük faiz” açıklamaları, piyasadaki beklentileri tetikledi ve bununla birlikte dolar kuru 13,60 TL üzerindeki seyrini korudu. Dün en yüksek 13,87 TL seviyesine ulaşan dolar kuru, yeni güne yaklaşık %1,38 oranda azalış ile 13,60 TL seviyesinde giriş yaptı ancak gün içinde gelen dalgalanmalarla kur yeniden 13,70 TL seviyesinin üzerine çıktı.

Euro ve Sterlin’de Son Durum

Dolar kurundaki yükselişlere paralel olarak değer artışları yaşayan Euro kuru da yeni güne 15,59 TL seviyesinde başladı ve daha sonra 15,44 TL seviyesine kadar geriledi. Daha sonra gelen dalgalanmalar ile Euro kuru da yeniden 15,50 TL seviyesinin üzerine çıktı. Benzer bir dalgalanma yaşayan İngiliz Sterlini kuru da yeni güne 18,33 TL seviyesinde başladıktan sonra 18,16 TL seviyesine döndü ancak daha sonra gelen yükseliş ile 18,28 TL seviyesini gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem