Döviz Kurları Haftaya Düşüşle Başladı, Altın Onları Takip Etti

Benzer Haberler

Yaklaşık 3 haftadır TL karşısında değer kayıpları yaşayan ve çift yönlü dalgalanmasını sürdüren dolar, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birlikte yeni haftaya hafif yükseliş ile giriş yaptı. Dolar/TL kuru, bir önceki kapanışının ardından %0,18’lik değer artışıyla haftaya giriş yaptı. 21 Haziran’da tarihi zirvesi olan 8,80 seviyesinden yaklaşık %5,05 oranında aşağında işlem gören dolar kuru, 10 Haziran ve 2 Ağustos tarihindeki fiyat seviyelerinde seyrediyor.

Öte yandan Euro ve Sterlin de dolara paralel şekilde TL karşısındaki seyrini korurken, altın fiyatları da ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarından sonra yön arayışına devam ediyor. Açıklama sonrası son 1 ayın en yüksek seviyesine yükselen ons altının etkisi ile yurtiçi piyasalarda gram altın da 490 TL seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

Dolar Kurunda Son Durum

Hafta açılışında dolar/TL, yeni güne 8,35 seviyesinde giriş yaparken, dolar kuruna paralel şekilde hareket eden Euro/TL kuru da haftayı 9,87 seviyesinden açtı.  Dolar, geçtiğimiz işlem haftasında TL karşısında yaklaşık %1,71 oranında değer kaybetmişti ve bu değer kaybından sonra dolar yeni haftaya hafif yükselişle başladı. Yatırımcılar, son 3 haftadır değer kayıplarını sürdüren dolar/TL için gelişmeleri takip ediyor.

Euro ve Sterlin’de Son Durum

Dolara paralel şekilde son 3 haftadır TL karşısında değer kayıpları yaşayan Euro da geride bıraktığımız haftaya 9,92 TL seviyesinde giriş yapmıştı. Euro/TL kuru, yeni haftaya ise 9,87 seviyesinde giriş yaptıktan sonra sabah saatlerinde 9,85 seviyesine kadar geriledi. Öte yandan İngiliz Sterlini de 1 Haziran’daki tarihi zirvesi olan 12,40 TL seviyesinden sonraki düşüşlerini korudu ve yeni haftaya 11,49 TL seviyesinden giriş yaptı.

Altın Fiyatlarında Son Durum

Küresel piyasalarda dikkatle takip edilen Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarından sonra ons altın yükselişe geçerek son 1 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Powell’ın Jackson Hole Ekonomi Politikası Forumu’nda para politikası ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrası ons altın 1.823 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu fiyat seviyesi, 4 Ağustos tarihinden bu yana en yüksek seviye olarak kaydedildi. Ardından geri çekilme yaşayarak 1.815 doların altına inen ons altın, düşüşüyle gram altını da etkiledi. Gram altın, ons altına paralel şekilde hafif gerileme ile gün içinde 488 TL seviyesine ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem