Döviz Kurları Hafta Sonuna Sakin Girdi

Benzer Haberler

8 Eylül Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun, manşet enflasyondan çekirdek enflasyona geçişin önemi konusunda yaptığı açıklamalar sonrası dolar kuru 8,52 TL seviyesine kadar yükselmişti. Bir önceki haftada, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte %21’den fazla büyüdüğünün açıklanması ile birlikte 8,26 TL seviyesine kadar gerileyen dolar kurunda gelen ani yükseliş sonrası, haftanın hangi seviyelerde kapanacağı merak ediliyordu. Haftanın son işlem gününe dolar/TL kuru %1,3 değer kaybı ile 8,44 seviyesinden başladı. Ardından dolar kurundaki hareketlilikler için, yurtiçinde açıklanan Temmuz ayı işsizlik verileri ve ABD’de enflasyon baskısı hakkında gösterge üretici fiyatları endeksi verileri takip edildi. Yaşanan gelişmelerle birlikte dolar kuru hafta sonuna yatay seyirde sakin bir giriş yaptı.

Döviz Kurları Hafta Sonunda Ne Durumda?

Haftaya 8,27 TL seviyesinden başlayan dolar kuru, hafta içinde 8,52 TL seviyesine kadar yükseldikten sonra hafta kapanışında hafif gerileme yaşadı. Yaşanan hafif gerileme sonrası seyrini koruyan dolar kuru, 11 Eylül Cumartesi gününe de yatay bir seyirde giriş yaptı. Dolar/TL kuru yeni güne 8,47 seviyesinden ve Euro/TL kuru da 10,00 seviyesinden giriş yaptı. Sabah saatlerinde Sterlin/TL kuru ise 11,72 seviyesinde dengelendi.

Döviz Kurları İçin Takip Edilecek Olan Gelişmeler

Küresel piyasalarda hafta sonuna güçlenerek giren gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin neden yükseldiği konusunda, analistler Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası kararlarının endişe oluşturduğu kadar şahin olmamasının etkili olduğunu ifade ediyor. Öte yandan dün, ABD’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin de piyasalardaki volatiliteyi arttırdığını vurgulayan analistler, küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin yaptığı ve yapacağı açıklamaların yakından takip edileceğini de bildirdi. Öte yandan döviz kurları için analistler, yurtiçi piyasalarda en önemli gelişmenin 23 Eylül tarihinde yaşanacağını ifade ediyor. Bu tarihte Merkez Bankası, Eylül ayı Para Politikası Toplantısı’nı (PPK) gerçekleştirecek.

Güncel Döviz Kurları

11 Eylül Cumartesi TSİ 14.50 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD doları alış 8,4550 TL – satış 8,4566 TL
  • Euro alış 9,9790 TL – satış 10,0451 TL
  • İngiliz Sterlini alış 11,7062 TL – satış 11,7406 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem