Döviz Hesaplarında Düşüş Yaşandı, Dolar Dengesini Korudu

Benzer Haberler

Geçtiğimiz hafta döviz hesapları 228,2 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. Kur korumalı TL mevduat modeline geçilen 21 Aralık tarihinden bu yana geçen 5 haftalık süreçte 9,8 milyar dolarlık döviz ve altın satışı gerçekleşti. Yurtiçi yerleşiklerin, yabancı para mevduatı (altın dahil) geçtiğimiz hafta parite etkisinden arındırılmış olarak 2,2 milyar dolar azaldı. Kur korumalı TL mevduat modeline geçiş ile birlikte döviz mevduatlarında sert çözülmeler bekleniyordu ancak yurtiçi yerleşiklerin döviz satışlarında beklenen çözülmeler görülmedi. Öte yandan dolar kuru, Cuma gününde 13,50 TL seviyesi üzerindeki dengesini korudu ve yatay seyrinde dengede kaldı.

Döviz Hesaplarında 10,7 Milyar Dolarlık Azalma

Merkez Bankası’nın haftalık istatistik verilerine göre 28 Ocak haftasında yurtiçi yerleşik gerçek kişilerin parite etkisinden arındırılmış mevduat ve kıymetli maden hesaplarında 1,4 milyar dolarlık, tüzel kişilerin hesaplarında ise 758 milyon dolarlık azalma oldu. Döviz hesaplarında 24 Aralık’ta 238,9 milyar dolar ile tarihi zirve görülmüştü. Döviz hesaplarında, tarihi zirveye göre 10,7 milyar dolarlık azalma oldu ve öte yandan mevduat içindeki döviz oranı da geçtiğimiz hafta itibariyle %60,97’ye geriledi.

Yurtiçi Piyasalarda Dolar Kuru

Yurtiçi piyasalarda dolar kuru ise yılbaşından bu yana 12,88 TL ile 13,87 TL arasında işlemler gördü. Son 15 günlük süreçte ise dolar kuru 13,25 TL ile 13,65 TL aralığında dalgalanmalar yaşadı. Doların küresel piyasalarda Euro karşısında zayıflaması, dolar/TL kurunda aşağı yönlü baskı oluşturdu. 4 Şubat Cuma gününe 13,57 TL seviyesinde giriş yapan dolar kuru, 13,55 TL seviyelerinde dengelendi. Dolar kuru hafta başında 13,50 TL seviyelerinden geri çekilerek 13,30 TL seviyelerine kadar gerilemişti. TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasından önce ise dolar kuru 13,62 TL seviyesinde hareket ediyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem