Dolardaki Rekor Sonrası Gözler Ekim Ayı PPK Toplantısında

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçtiğimiz haftalarda enflasyon ile ilişkili olarak yaptığı açıklamalarında, manşet enflasyondan çekirdek enflasyona geçişin öneminin altını çizdi. Kavcıoğlu’nun bu açıklamaları sonrası dolar kurunda yukarı yönlü hareketlilik yaşandı. Piyasalarda TCMB’nin, 23 Eylül tarihindeki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından sonra açıkladığı faiz kararı öncesinde oluşan beklentilerde, politika faizinin sabit tutulacağı yönünde fikirler oluştu. Ancak toplantıdan sürpriz bir şekilde politika faizinde 100 baz puanlık indirim kararı çıktı. Bu karar sonrası rekor seviyesine tırmanan dolar kuru, yeni haftada 9 TL sınırını da aştı. Dolar kurundaki sert yükselişler sonrası, gözler Ekim ayı PPK toplantısına çevrildi.

Döviz Kurları ve Altın Güne Nasıl Başladı?

Dolar kuru hafta ortasında yeni güne 9,0450 TL seviyesinden giriş yaptı. Öte yandan Euro kuru ise yeni güne 10,45 TL seviyesinden başladı. Bir önceki günün kapanışında dolar kuru 9,02 TL seviyesinde, Euro kuru ise 10,41 TL seviyesinde işleme alınıyordu. Yurtiçi piyasalarda bir diğer yandan gram altın yeni güne 511 TL seviyesinden ve çeyrek altın da 841 TL seviyesinden giriş yaptı. Küresel piyasalarda ons altın ise 1.762 dolar seviyesinde gün açılışı gerçekleştirdi. Döviz kurları ve altın fiyatlarındaki hareketlilikler sonrası Ekim ayı PPK toplantısından çıkacak olan faiz kararı en çok merak edilen konulardan biri oldu. Merkez Bankası’nın Ekim ayında alacağı faiz kararı, döviz kurlarında yön belirleyici en temel etken olacak.

TCMB Ekim Ayı Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Merkez Bankası’nın Ekim ayı PPK toplantısı sonrası yeni faiz kararı 21 Ekim Perşembe günü TSİ 14.00’da açıklanacak. TCMB, politika faizini Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos dönemlerinde sabit tutmuş ve politika faizini %19 olarak belirlemişti. Eylül ayında gelen 100 baz puanlık indirimle faiz oranı %18 seviyesine çekildi. 21 Ekim tarihinde açıklanacak olan yeni faiz kararı ile birlikte döviz kurları yön belirlemeye devam edecek.

Güncel Döviz Kurları

Hafta ortasında, 13 Ekim Çarşamba günü TSİ 11.10 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • Dolar alış 9,0252 – satış 9,0281
  • Euro alış 10,4302 – satış 10,4394
  • İngiliz Sterlini Alış 12,2995 – satış 12,3085

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem