Dolar Yeniden 13’ün Üzerine Çıktı

Benzer Haberler

Dolar kuru, 20 Aralık 2021 tarihinde akşam saatlerinde 18,40 TL seviyelerine ulaşarak tüm zamanların zirvesini gördü. Bu aşamadan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, kur korumalı TL mevduat sistemine geçildiğini açıkladı ve bu ekonomi modelinin açıklanması ile birlikte dolar kuru da hızla geri çekilme yaşayarak 10 TL seviyelerine kadar geriledi. Ancak dolar kuru bu bölgede uzun soluklu kalamadı ve yeniden yükselişe geçerek bir kez daha 13,40 TL seviyelerini gördü. 30 Aralık Perşembe gününe de yükselişlerle giriş yapan dolar kuru, sabah saatlerinde 13,34 TL seviyelerini gördü. Dolar kurunda dalgalı seyir devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dolar kurunun neden yükseldiğini açıkladı.

Döviz Kurları Güne Yükselişle Başladı

Ekonomide kur korumalı TL mevduat modeline geçişin ardından dolar kuru 10 TL seviyelerine kadar gerilemişti. Yeni günde gelen yükselişler ile birlikte dolar kuru 13,40 TL seviyesini gördü. Yeni günün sabah saatlerinde 13,34 TL seviyelerine ulaşan dolar kuruna paralel hareket eden Euro kuru da aynı dakikalarda 15,06 TL ve İngiliz Sterlini kuru da 18,07 TL seviyelerine ulaştı. Bakan Nebati, katıldığı bir canlı yayında, “Dolar neden yükseliyor?” sorusuna yanıt verdi.

Bakan Nebati Canlı Yayında Konuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, canlı yayında “Dolar bugün 12,64’teydi. 18 liranın üstünden bugünlere kadar gelmiş durumdayız. 18 liraya doğru giderken görülen rakamlar sürekli değişti, yukarıya doğru… Bu salınımlar yukarı, aşağı oynaya oynaya kendi dengesine girecek.” dedi. Bakan Nebati, “Cumhurbaşkanımızın manifestosu doları 18 liradan 11 liralara kadar gerilemesine sebep oldu. O gece dolaylı, dolaysız hiçbir şekilde müdahalede bulunulmadı. Vatandaş bir yarışa girdi ve dövizini bozdurmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Biz dış saldırı yapılacak bütün yolları kapattık. Çok net şekilde işimize hakimiz.” sözlerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem