Dolar Yeni Rekorunu Gördü, TL’de Kayıp Yıllık Yüzde 114 Oldu

Benzer Haberler

Türk Lirası tarihi değer kayıpları yaşamaya devam ediyor. Günden güne hızla değer kaybeden TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Aralık ayında da beklentilere paralel olarak politika faizinde indirime gitmesinden sonra değer kayıplarını hızlandırdı. 16 Aralık tarihinde Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan daha indirdi ve faizi %14 seviyesine çekti. Gelen faiz indirimi sonrasında dolar kuru yeni günde yeni bir rekor kırarak 16,23 TL seviyesini gördü. Öte yandan dolar kuruna paralel yükselen Euro kuru da 18,40 TL ile tarihi rekorunu kırdı. Bir diğer yandan İngiliz Sterlini ise 21,62 TL ile tarihi zirvesini gördü.

Döviz Kurlarında Tarihi Rekorlar

Dolar/TL kuru 17 Aralık 2021 tarihine 15,70 seviyesinden giriş yaptı. Ardından sabah saatlerinde gelen bir atak ile dolar kuru ilk olarak 16,10 TL seviyesine dokunarak tarihi zirvesini gördü ve ardından devam eden yükselişler ile 16,23 TL seviyesine kadar yükseldi. Son 1 aylık süreçte dolar/TL kurundaki değer artışı %50,5 seviyesine ulaşmış oldu. Öte yandan 2021 genelinde dolar kurundaki değer artışı da %114 seviyesine ulaştı. Dolar kuru, Merkez Bankası’nın dün faiz kararını açıklamasından sonra gün içinde en yüksek 15,77 TL seviyesini görmüştü.

Yabancı Sıcak Para Kaçıyor, Yerliler Döviz ve Altına Yöneliyor

Merkez Bankası’nın faizde indirime gitmesi, yabancı sıcak paranın ülkeden çıkmasına neden olurken, öte yandan yurtiçinde de yerliler TL’den dövize ve altına geçiş yapmaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın faiz kararlarını değerlendiren ekonomist Murat Kubilay, yaptığı açıklamada TL’deki değer kayıplarını durdurmanın tek yolunun Merkez Bankası’nın rezerv satışları olabileceğini ancak bu yöntemin de sürdürülebilir bir yöntem olmadığını dile getirdi. Geçtiğimiz hafta ve bu haftanın başında Merkez Bankası piyasalara 4 kez doğrudan rezerv satışları ile müdahalede bulunmuştu ancak bu yöntem TL’deki değer kayıplarını sadece bir süre geciktirmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem