Dolar Yeni Rekorla Yeni Güne Başladı

Benzer Haberler

Dolar/TL kuru 23 Eylül tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizinde indirim kararını açıklamasından sonra 8,98 ile tarihi zirvesini görmüştü. Günlerdir bu tarihi zirvenin altında ancak yükseliş eğiliminde hareket eden dolar kuru, bir basamağı daha geride bırakarak tüm zamanların rekorunu tazeledi ve 9 TL sınırını aştı. Piyasalarda haftanın açılış gününde, akşam saatlerinde gelen atak ile 9 TL sınırını aşan dolar kuru 9,0013 TL seviyesini gördü. Yeni haftaya yükselişle başlayan dolar kuru, böylece akşam saatlerinde rekorunu da yenilemiş oldu. Hafta açılışını 8,9694 TL seviyesinden yapan dolar kuru, Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık faiz indirimi sonrası kırdığı rekoru da aşmış oldu.

Dolar 9 TL Sınırını Aştı

11 Ekim Pazartesi günü, akşam saatlerinde Kabine Toplantısı sonrasında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu konuşmasında Suriye ile ilgili sözler dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye ile ilgili açıklamaları sonrasında dolar/TL kuru küresel piyasalarda 9,0152 seviyesine kadar yükseldi. Aynı süreçte Euro/TL kuru da 10,4211 seviyesine kadar yükseldi.

Kavcıoğlu’nun Destek ve Teşvik Geliri Açıklamaları

Öte yandan TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu da dün gerçekleştirilen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuştu. Bankanın faaliyetleri konusunda bir sunum gerçekleştiren Kavcıoğlu, söz konusu sunumunda Covid-19 salgınının küresel ekonomik faaliyetlerin sert şekilde daralmasına neden olduğunu ve ülkelerin de çeşitli uygulamalarla ekonomilerini desteklediklerini dile getirdi. Kavcıoğlu’nun paylaştığı verilere göre Türkiye, destek ve teşviklerin milli gelire oranlamasında, gelişmekte olan ülkeler grubunda %9,5 oranı ile 2. sırada yer aldı.

Kavcıoğlu: “Kurdaki Artışın Faiz İndirimi ile İlgisi Yok”

TCMB rezervleri hakkında da konuşan Şahap Kavcıoğlu, açıklamasında “Bu dönemde ayrıca swap işlemleri, SDR tahsisatı gibi gelişmeler de rezervleri arttırdı. Bu hafta açıklanacak olan 8 Ekim 2021 tarihi itibariyle rezerv rakamımız 123,5 milyar dolar seviyesine yükselmiştir.” dedi. Kavcıoğlu ayrıca dolar kurundaki değer artışlarının faiz indirim kararı ile bir ilgisinin olmadığını, pandemide dünya çökerken Türkiye’nin ise dimdik ayakta kaldığını ifade etti.

Güncel Döviz Kurları

  • Dolar alış 9,0119 – satış 9,0174
  • Euro 10,4236 – satış 10,4348
  • İngiliz Sterlini 12,2659 – satış 12,2799

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem