Dolar Yeni Haftaya Sakin, Petrol Yükselişle Başladı

Benzer Haberler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başlamasından sonra hareketlenen ABD doları, küresel piyasalarda güçlenmeye başladı. Piyasalarda oluşan belirsizliğin yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Mart ayı FOMC toplantısında faizi 25 baz puan artırması ve Fed’in bilançoda küçültmeye gitmek adına parasal sıkılaştırma sürecine girmesi de doların güçlenişini destekledi. Savaşın başlaması ile birlikte yurtiçinde dolar kuru da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) altında tutmaya çalıştığı 14,00 TL seviyesinin üzerine çıktı. Güçlenen dolar ile birlikte dolar/TL de 15 TL seviyesine yaklaştı. Bununla birlikte dolar kuru yeni haftaya da 14,80 TL seviyesinin hemen üzerinde ve sakin bir seyirde başladı.

Petrol Haftaya Yükselişle Başladı

Dolar kuru yeni haftaya yükseliş eğiliminde, 14,80 TL seviyesinin hemen üzerinde ve sakin bir seyirde giriş yaptı. Öte yandan Euro kuru ise haftaya 16,38 TL ile 16,40 TL arasındaki dengesini koruyarak başladı. Diğer yandan küresel piyasalarda petrol fiyatları ise haftaya hareketli bir şekilde giriş yaptı. ABD’nin ve AB ülkelerinin Rusya’ya yönelik yaptırımları ve Rus ham petrolüne gelen yaptırımların değerlendirilmeye alınması sonrası petrol fiyatı geçtiğimiz haftanın kapanış seviyesinden 3 dolar yükseldi.

Dolar Kuru 15 TL Sınırından Döndü

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlamasıyla yurtiçinde dolar kuru 15,00 TL seviyesine kadar yaklaştı ve 14,9950 TL seviyesini gördü. Bu aşamada Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerde “ilerleme” olduğuna ilişkin yapılan açıklamalar sonrası dolar kuru da gerileme yaşadı. Mart ayında en yüksek 14,99 TL ve en düşük 14,53 TL seviyelerini test eden dolar kuru, yeni haftanın başında sabah saatlerinde 14,83 TL seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro kuru ise 16,40 TL seviyesinin hemen altında işleme alınıyor. Ekonomi piyasalarında gözler Rusya – Ukrayna arasındaki görüşmelerde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem