Dolar Yeni Günde Yatay Seyrini Korudu

Benzer Haberler

Geçtiğimiz haftayı ani fiyat dalgalanmalarıyla geçiren dolar, yeni haftaya daha durgun bir giriş yaptı. Hafta boyunca çift yönlü dalgalanan dolar, Ağustos ayının son işlem haftasına durgun giriş yaptıktan sonra yeni güne de yatay seyirde bir başlangıç yaptı. Dolar, yeni güne 8,42 TL seviyesinde yatay seyirden giriş yaparken, öte yandan Euro da sabah saatlerinde piyasa açılışını 9,89 TL seviyesinden yaptı. Hafta boyunca takip edilecek olan gündem gelişmelerinin, döviz fiyatları üzerinde etkili olması bekleniyor.

Gelişmelere Bağlı Olarak Altın Fiyatları Nasıl Hareket Etti?

Gelişmelere bağlı olarak değişim gösteren döviz kurlarının yanı sıra küresel ve yurtiçi piyasalarda altın fiyatları da hafif hareketli seyrini koruyor. Dolar ve Euro’nun dalgalı bir haftadan sonra durgun giriş yaptığı yeni haftada, yurtiçi piyasalarda gram altın 487,9 TL seviyesinden güne başladı. Gram altın bir önceki işlem gününü, 489,1 TL seviyesinde tamamlamıştı. Önceki kapanışına göre %0,5 yükselişle günü tamamlayan gram altın, yeni güne de hafif düşüşle başladıktan sonra gün içinde hafif hareketli seyrini korudu. Öte yandan küresel piyasalarda ons altın ise hafta arası fiyatına göre %1,3 oranda artışa 1.805 dolar seviyesine kadar ulaşmış ve dün günü bu seviyede tamamlamıştı. Ons altın da yeni güne %0,2 oranında düşüşle, 1.801 dolar seviyesinden başladı.

Analistler Dolar Endeksindeki Olası Geri Çekilmeleri İşaret Etti

Bu hafta hem döviz fiyatları hem de altın fiyatları için ABD kanadında yaşanacak olan gelişmeler yakından takip edilecek. Analistler, küresel ekonomide ortaya çıkan verilerin beklentilerin altında kalmasıyla birlikte, destekleyici para politikalarının süresinin uzayacağı tahminlerinin ağırlık kazanmasına yol açtığını ifade etti. Analistler, bu durumun dolar endeksinde geri çekilmelere yol açabileceğini öne sürdü.

Güncel Döviz Fiyatları

Bu hafta ekonomi piyasaları adına, Perşembe günü ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın, Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu’ndaki konuşması takip edilecek. Bu gelişmelere kadar, 24 Ağustos TSİ 14.30 itibariyle güncel döviz fiyatları şöyle:

  • Dolar alış 8,4283 TL – satış 8,4317 TL
  • Euro alış 9,8980 TL – satış 9,9037 TL
  • İngiliz Sterlini alış 11,5494 TL – satış 11,6073 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem