Dolar ve Gram Altın Haftaya Yeni Rekorla Başladı

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde dolar kuru ve enflasyon beklentileri değişmiş, bu beklentilerde artış yaşanmıştı. reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 48 katılımcının gerçekleştirdiği ankette cari yılsonu dolar/TL kuru beklentisi 9,22’den 9,98’e yükselmişti. Öte yandan 12 ay sonrası dolar kuru beklentisi de bir önceki ayda 10,01 TL iken Kasım ayında 10,93 TL seviyesine yükselmişti. Merkez Bankası’nın dolar kuru için yılsonu adına Kasım ayında öngördüğü 9,98 TL seviyesi geçtiğimiz hafta aşıldı ve dolar 10,00 TL seviyesini gördü. Yeni hafta açılışında ise dolar kuru, Ekim ayında belirlenen 12 ay sonrası 10,01 TL  beklentisini de aşarak 10,05 TL ile yeni zirvesini gördü.

Döviz Kurları ve Altın Fiyatları Rekor Seviyede

Yükseliş eğilimini sürdüren dolar kuru, yeni haftaya yeni rekor seviyesi ile giriş yaptı. Yeni hafta açılışında dolar 10,05 TL ile tarihi zirvesini görürken, yurtiçi piyasalarda gram altın da 603 TL seviyesine yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Dolar kuru ve gram altındaki yükselişlere paralel olarak yükselen Euro kuru da 11,45 TL seviyesine ulaştı ve öte yandan çeyrek altın 979 TL ve cumhuriyet altını da 3 bin 987 TL seviyelerini gördü.

En Fazla Değer Kaybeden Para Birimi TL Oldu

Covid-19 pandemisi önlemlerinin gevşemesi ve kademeli olarak kalkmasıyla birlikte arz ve talep sıkıntıları yaşanmaya başladı ve başta ABD’de olmak üzere küresel piyasalarda enflasyon artışa geçti. Öte yandan yurtiçi piyasalarda da Merkez Bankası’nın faiz indirim kararları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyükelçiler ile ilgili yaptığı açıklamalar ve Merkez Bankası’ndaki görev değişiklikleri gibi etkenler ile TL, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında dolar karşısında yılbaşından bu yana en fazla değer kaybı yaşayan para birimi oldu. TL, 2021 yılbaşından bu yana dolar karşısında %26 oranında değer kaybetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem