Dolar ve Euro’da Gergin Bekleyiş! Dolar, Euro Bugün Ne Kadar

Benzer Haberler

Yeni haftaya düşüş eğilimi içinde başlayan dolar kuru, geçtiğimiz hafta 9,50 ve 9, 55 TL seviyelerinde seyrederek bazı piyasalarda baskı yaratmıştı. Yurt içinde TÜİK tarafından yapılacak açıklamaya odaklanan piyasalarda gerginlik TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından iyice arttı. 2021 ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasına bağlı olarak tırmanışa geçen dolar/TL 9,73 TL seviyesine kadar ilerledi.

Doların yanı sıra TÜİK açıklamasının ardından Euro için benzer bir durum oluştu. 11,23 TL seviyelerinde bir önceki seviyesini koruyan euro/TL yükseliş trendini sürdürmeye devam ediyor.

Tüm Piyasalar FED Kararlarına Odaklandı

Piyasalar hafta başından itibaren yurt içinde TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon rakamlarına odaklanmışken, yurt dışında ise FED’den gelecek haberler takip ediliyor. Akşam saatlerinde gelecek açıklamanın ardından ABD Merkez Bankasının ne yönde karara varacağı döviz üzerinde etkisini hızlı bir şekilde gösterebilir. FED açıklaması öncesinde yön arayışı içine giren piyasalarda kararın etkisi yakından takip edilecek.

Döviz Piyasalarında Enflasyon Hareketliliği

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından sabah saatlerinde açıklanan ekim ayı enflasyon rakamları piyasalarda etkisini göstermeye başladı. Dolar endeksi 94,1 seviyesinde yatay bir seyirle hareketine devam ediyor ancak euro/dolar paritesinde ise son kapanışın biraz üzerinde bir ilerleyiş söz konusu. 1,1580 seviyesi ile euro/dolar partisi dikkat çekiyor.

Öte yandan TÜİK’in yıllık enflasyon tahminin yüzde 19,89 ile bir hayli yüksek olması piyasalarda olumsuz havanın hakim olmasına neden oldu. Öte yandan hafta başından itibaren en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası olarak TL toplamda dolar karşısında yüzde 1,5 düşüş yaşadı. 9,70 TL seviyesinin üzerine çıkarak oynaklığını sürdüren doların FED sonrasında ne yöne doğru gideceği merak ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem