Dolar ve Euro Yeni Günü Düşüşlerle Açtı

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faizleri sabit tuttu ve önümüzdeki dönem için de faiz indirimi sinyalleri içermeyen mesajlar verdi. Merkez Bankası’nın faizler konusundaki tutumu ve verdiği mesajlar, dolar/TL kurundaki düşüşlerde devamlılık sağladı. Dolar kuruna ilişkin olarak birçok uzman ve analist, 8,30’lu seviyelerin teknik olarak test edilmesinin tekrar olasılık dahilinde olduğunu ifade ediyor.

Merkez Bankası Kararları ve Doların Tepkisi

Bilindiği gibi Merkez Bankası politika faiz oranını %19’da sabit tuttu ve enflasyonda belirgin bir düşüş görülene kadar mevcut sıkı duruş politikasının kararlılıkla devam ettirileceği taahhüdünü korudu. Dolar/TL enflasyonun politika faizi düzeyine yaklaşması, bu yükselişe rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “düşük faiz” çağrısını yinelemesi, dolar kurunun 8,30’lu seviyelerden 8,68 seviyesine kadar yükselmesine neden olmuştu. Ardından Para Politikası Kurulu (PPK) kararıyla dolar/TL tekrar 8,50’li seviyelere doğru gerilemişti. Bu gerileme ivmesi 17 Ağustos tarihinde de korundu ve kur, dün öğlen saatlerinde 8,42 TL seviyesine kadar çekildi. Ardından gün içinde yükselen dolar, günü de 8,4611 seviyesinde tamamladı.

Dolar Haftanın Açılış Seviyesinin Üstünde

Yeni güne %0,02 oranında düşüşle başlayan ve piyasa açılışını 8,46 TL seviyesinde yapan dolar, sabah saatlerinde 8,41 TL seviyesine kadar geriledi. Dün öğlen saatlerinde 9,91 TL seviyesini gören Euro ise yeni güne 9,97 TL seviyesinden başladı ve sabah saatlerinde dolara paralel olarak gösterdiği düşüşlerle 9,89 TL seviyesine kadar geriledi. Haftanın açılış gününde ise dolar kuru 8,55 TL seviyesinden 8,45 TL seviyesine kadar gerilemişti. Yeni gün açılışında dolar kuru, yeniden hafta açılış seviyesinin üzerine çıkmış oldu.

Gün İçinde Dolara Etki Edebilecek Gelişmeler

Yurtiçi ekonomi piyasalarında 18 Ağustos tarihinde dolar kurunun seyrini önemli ölçüde değiştirebileceği düşünülen herhangi bir açıklama yapılmayacak. Ancak küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık alım programına ilişkin yapacağı açıklamaların, piyasa seyrine etki edeceği düşünülüyor. Gün içinde Fed Başkanı Jerome Powell’ın öğrenciler ve eğitimcilerden gelecek olan soruları yanıtlayacağı Town Hall konferansı takip edilecek. Öte yandan delta varyantı dolayısıyla yeniden artış eğiliminde olan Covid-19 vakalarının seyri de dolar kuru için takip edilecek bir başka unsur olarak değerlendiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem