Dolar ve Euro, Hafta Ortasında Durgun Seyirde

Benzer Haberler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatına başlaması ile birlikte geçtiğimiz hafta küresel finansal piyasalarda sert dalgalanmalar yaşandı. Yaşanan bu dalgalanmalar yurtiçi piyasalara da yansıdı ve Türk Lirası, bu dalgalanma sonrasında yeni haftada sakin bir görünüme geçti. Piyasalarda görülen şokun etkisi ile sert yükselen dolar/TL kuru, yeni haftadaki durgun seyrini koruyor. Dolar kuru 14,05 TL bölgesinde dengesini korumaya devam ederken, Euro kuru ise 15,65 TL seviyesinde durgun seyirde hareket ediyor. Öte yandan savaşın başlaması ile birlikte yükselişe geçen altın ise yüksek seviyelerdeki hareketini sürdürüyor.

Dolar Kuru Sakin Seyrini Koruyor

Dolar kuru, yurtiçinde Aralık 2021’de kur korumalı TL mevduat modelinin devreye alınması ile birlikte sert gevşemiş ve 18,40 TL seviyesinden 10,00 TL bölgesine kadar gerilemişti. Ardından tekrar yükselişe geçen kur, 13,50 TL bölgesinde dengelenmiş ve bir süre bu bölgede istikrar kazanmıştı. Ancak geçtiğimiz hafta Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesi ile dolar değer kazanmış ve dolar/TL kurunda da sert yükselişler görülmüştü. Bu süreçte 14,62 TL seviyesine kadar yükselen dolar kuru, yeni haftada 14,00 TL civarında dengesini korumaya devam ediyor. Euro kuru da dolar kuruna paralel hareketlerini sürdürüyor.

Ekonomi Piyasalarında Gündem Maddeleri

Yurtiçi piyasalarda uzmanlar hafta ortasında Şubat ayı dış ticaret verileri dışında öne çıkacak başka bir önemli gelişmenin olmadığını belirtiyor. Öte yandan küresel piyasalarda ise Euro Bölgesi enflasyonu ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın konuşmaları takip edilecek. Küresel piyasalarda öte yandan Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmelerin de piyasalarda yön belirleyici olmaya devam etmesi bekleniyor. Savaş tarafları arasında barışçıl bir anlaşma sağlanamamıştı ve Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlar da hız kazanmıştı. Son olarak ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin hava sahasının tüm Rus uçaklarına kapatıldığını açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem