Dolar ve Altın Fiyatlarında Bu Hafta Takip Edilecek Gelişmeler

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar kuru Çarşamba gününe yükseliş hareketleriyle giriş yaptı. Güne yükselişle başladıktan sonra hafif geri çekilme yaşayan dolar kuru, 13,45 TL seviyelerinde dengelendi. Dolar kuruna paralel hareket eden Euro kuru da benzer şekilde yükselişle başladığı Çarşamba gününde, 15,15 TL seviyelerinde denge bulurken, Sterlin kuru ise aynı dakikalarda 18,19 TL seviyelerinde işlem gördü. Döviz kurlarında yaşanan hafif dalgalanmanın yanı sıra yurtiçinde gram altın fiyatı da açıklanacak olan enflasyon verileri öncesinde yatay seyirde hareketlerini korudu.

Döviz Kurları Güne Yükselişle Başladı

Dolar kuru dün yükseliş eğiliminde hareket ettikten sonra bir önceki güne göre, gün kapanışını %0,4 artışla 13,3780 TL seviyesinden gerçekleştirdi. Ardından yeni güne de değer artışlarıyla başlayan dolar kuru, gün içinde 13,45 TL seviyelerinde dengesini buldu. Aynı dakikalarda Euro kuru ise 15,15 TL seviyesine, Sterlin kuru da 18,19 TL seviyesine ulaştı. Dolar endeksi ise bir önceki kapanışına göre %0,2 azalış ile 96,2 seviyesine geriledi. Öte yandan küresel piyasalarda Euro/dolar paritesi ise %0,1 artış ile 1,1280 seviyesine ulaştı.

Dolar Adına Takip Edilecek Küresel Gelişmeler

Uzmanlar, küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin istihdam piyasasına yönelik verileri yakından takip ettiğini ve para politikası kararlarında bunun önemli bir etken olacağını hatırlattı. Piyasalarda bugün açıklanacak olan ADP özel sektör istihdamı ve Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri takip edilecek. Öte yandan Rusya – Ukrayna arasındaki gerilim de haber akışında takip edilecek gelişmeler arasında yer alıyor.

Gram Altın Fiyatında Takip Edilecek Gelişmeler

Yurtiçi piyasalarda altın fiyatlarında ise gözler açıklanacak olan enflasyon verilerine çevrildi. Ocak ayı enflasyon verileri, ABD’deki tarım dışı istihdam verileri ve Rusya-Ukrayna gerilimindeki ilerleyiş, altın fiyatlarında etkisini gösterecek. Yurtiçinde ekonomistlerin Ocak ayı enflasyon beklentileri ortalaması %10,09 olarak kaydedildi. Bir önceki ay %36,08 olarak açıklanan yıllık enflasyonunun ise %48,42’ye yükseleceği bekleniyor. Bu gelişmeler ışığında gram altın 773 TL seviyesinde işlem görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem