Dolar Uzmanı Yorumladı: “Tuzak Olabilir!”

Benzer Haberler

Dolar/TL kuru, son haftalarda yine bir yükseliş trendine girdi ve ciddi değer artışlarıyla beklenmedik seviyelere ulaştı. Haziran ayı başlarında gördüğü 8,88 TL seviyesinden sonra düşüş yaşayan dolar kuru, Ağustos ayında 8,26 TL seviyesine kadar gerilemişti. Ancak bu bölgede uzun soluklu kalamayan dolar kuru daha sonra çeşitli gelişmelere bağlı olarak yeniden yükseldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun enflasyon açıklamalarıyla yeniden yükselen ve 8,3 – 8,4 TL seviyeleri arasında dengelenen dolar kuru, yeniden 8,72TL seviyesine kadar yükseldi. Dolar kurundaki hareketliliklerle birlikte gözler 23 Eylül Perşembe gününe çevrildi. Ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, dolar kuru ve olası faiz kararları konusunda yatırımcılara “tuzağa düşmeyin” diyerek seslendi.

Gözler 23 Eylül Tarihinde

23 Eylül Perşembe günü, Merkez Bankası Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirecek ve toplantı sonrası politika faizi kararı açıklanacak. Bu toplantının diğer PPK toplantılarından bir farkı bulunuyor. Zira enflasyon değeri %19,25 seviyesindeyken politika faizi ise %19 seviyesinde bulunuyor. Bu da toplantıdan çıkabilecek olası kararlar konusunda beklentilerin farklılaşmasına neden oluyor. Ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, katıldığı bir TV programında yatırımcıların dikkatini bu noktaya çekerek çeşitli uyarılarda bulundu.

Memiş, Dolar Kurunda Tuzak Olabileceğini İddia Etti

Bugün itibariyle dolar kuru 8,72 seviyesine kadar yükseldi. İslam Memiş, Merkez Bankası’nın alabileceği olası tedbirlerle ilgili olarak yatırımcılara uyarılarda bulundu. Memiş, bu toplantıdan bir faiz indirimi beklemediğini dile getirirken, dolar kurundaki son dönem yükselişlerinin bir tuzak olabileceğini ve toplantı sonrasında dolar kurunda bir geri çekilme yaşanabileceğini ifade etti.

İslam Memiş’in Yorumları ve Beklentileri

İslam Memiş, dolar kurundaki öngörülerine ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

“Çok kritik bir haftaya girdik. Hem yurtiçi hem de yurtdışı piyasaların da birçok Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklayacağı bir hafta olacak. TCMB’nin Eylül ya da Ekim ayında faiz indireceği konusunda değişik beklentiler var. Son günlerde ‘Dolar kurunda yaşanan yukarı yönlü hamlelerin de Merkez Bankası’nın faiz indirimi beklentileriyle mi meydana geliyor?’ sorusunun cevabı aranıyor.”

İslam Memiş, söz konusu yorum ve açıklamalarının devamında “Ben tahmin etmiyorum ama TCMB eğer bir faiz indirimi yaparsa dolar kurunda yukarı yönlü hamleleri agresif bir şekilde görebiliriz.” sözlerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem