Dolar TCMB Kararını Beklemedi, Rekor Kırdı

Benzer Haberler

Küresel piyasalarda gözler bir süredir ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararındaydı. ABD’de enflasyonun %6,8 ile son 39 yılın en yüksek seviyesine yükselmesinden sonra Fed’in izleyeceği adım merak ediliyordu ve Fed, politika faizini 0 ile 0,25 aralığında sabit tutma kararı aldı. Yurtiçi piyasalarda ise gözler bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası Eylül ayından bu yana 3 ay peş peşe politika faizinde indirime gitti ve faizi %15 seviyesine çekti. Yurtiçi piyasalarda sert değer kayıpları yaşayan TL, Merkez Bankası’nın faiz kararından önce kayıplarını hızlandırdı ve dolar/TL kurunda tarihi rekor kırıldı. Güne 14,85 TL seviyesinde başlayan dolar kuru, sabah saatlerinde 15,25 TL seviyesini de aşarak rekor tazeledi.

Döviz Kurlarında Rekorlar Tazelendi

Dolar kurundaki seyir için gözler bir süredir yurtiçi piyasalarda Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararındaydı. Merkez Bankası, daha önce 3 kez faizlerde indirimlere gitmişti ve bununla birlikte dolar kurunda da sert değer artışları yaşanmıştı. TCMB yılın son politika faiz kararını bugün açıklayacak ve bir süredir gözler Merkez Bankası’nın faiz kararına çevrilmiş durumda. Merkez Bankası’nın bir kez daha faiz indirimine gitmesi halinde dolar kurunda bir kez daha sert yükseliş yaşanabileceği beklentileri yer alıyordu ancak kur Merkez Bankası’nın faiz kararını beklemeden sert yükseldi. Dolar kurunun 15,25 TL seviyesini aştığı 16 Aralık sabahında Euro kuru da 17,20 TL seviyesinin üzerine yükseldi.

Faiz İçin Beklentiler Ne Yönde?

Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi yapılan piyasa anketlerinde öne çıkan beklentilerde TCMB’nin Aralık ayında 100 baz puan indirim yapacağı öngörüsü bulunuyor. Ancak yine de anketlerde 200-300 baz puanlık indirim bekleyenler de mevcut. Bu nedenle de Merkez Bankası’nın faizde indirime gidip gitmeyeceği, giderse hangi oranda gideceği dolar kurunda etkisini gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem