Dolar Son İki Haftanın Dip Seviyesini Gördü

Benzer Haberler

11 Ağustos tarihinde 8,69 TL seviyesine kadar yaklaşarak son bir ayın en yüksek seviyesini gören dolar kuru, son günlerdeki düşüş seyrini korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde dolar kurundaki yükselişte Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na (TCMB) faiz indirimi konusunda yapılan baskı ve doların küresel ekonomi piyasalarında yükselmesi etkili olmuştu. Ancak dolar kuru yurtiçi ekonomi piyasalarında düşüş seyrini korumayı sürdürdü. Dolarda düşüş eğilimi görülmeye devam ederken, analistler de yatırımcılara seslendi. Kıdemli analist, Youtube üzerinden yaptığı analiz yayınıyla yatırımcıları uyardı.

Kıdemli Analist Yatırımcıları Uyardı

Yeni haftaya yatay ve düşüş eğiliminde giriş yapan dolar kuru ile ilgili olarak yorumlarda bulunan kıdemli analist, yaptığı teknik analizinde “Bu hafta itibariyle dolar/TL paritesinde tekrardan 8,30 bandının döneceğini teknik anlamda mümkün görüyorum” dedi. Dolar kurunda düşüş beklediğini ifade eden kıdemli analist, bu olası düşüşle ilgili olarak yatırımcılara dikkatli olmaları konusunda uyarıda da bulundu. Analist sözlerinin devamında ise “Bu bağlamda kısa vadede geri çekilmelerde dikkat edelim ancak 8,30 seviyesinin çok fazla denendiğini ve bir kere daha denenip altına doğru gelmesiyle, panik satışlarının da devreye girmesiyle birlikte çok sert bir şekilde 8 lira seviyesine doğru geri çekilecektir.” sözlerini dile getirdi.

Yurtiçi ve Küresel Ekonomi Piyasalarında Gelişmeler

Yurtiçi ekonomi piyasalarında Merkez Bankası, faiz indirim taleplerine karşın 5. ayda da politika faizini %19 seviyesinde sabit tuttu ve enflasyon üzerin faiz politikasının devam edeceğini açıkladı. Merkez Bankası’nın bu kararı TL’ye destek oluşturdu ve bu da dolar kurunun son iki haftanın dip seviyesi olan 8,40 TL seviyesini görmesini sağladı.

Küresel ekonomi piyasalarında ise ABD’deki gelişmeler yakından takip ediliyor. ABD’de istihdamın son ayda beklentileri aşmasıyla birlikte ÜFE ve TÜFE’de yavaşlama sinyalleri görülmeye başladı. Bunun birlikte piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) öngörüsünü daha fazla fiyatlama yoluna gitti. Bu yönelme sonrasında dolarda gerileme yaşanınca da hisse ve emtia fiyatlarında yükselişler görüldü.

Güncel Döviz Kurları

Haftanın ikinci işlem gününde, 17 Ağustos TSİ 12.45 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,4171 TL – satış 8,4199 TL
  • Euro alış 9,9097 TL – satış 9,9190 TL
  • Sterlin alış 11,6210 TL – satış 11,6306 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem