Dolar Sert Yükselişle Yeniden 12 Seviyesini Aştı

Benzer Haberler

Geçtiğimiz hafta yurtiçi piyasalarda dolar kuru 18,40 TL seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Bu aşamadan sonra yeni ekonomi modelinin tanıtımı ile 10,27 TL seviyesine kadar gerileyen dolar kuru, geçen süreçte dalgalı bir seyirde ilerledi ve bazı fiyat seviyeleri arasında salınım gerçekleştirdi. 10,27 TL seviyesine kadar gerileyen dolar kuru, 29 Aralık sabahında sert bir yükseliş daha sergileyerek güne 11,78 TL seviyesinden giriş yaptı. Daha sonra dolar kuru sabah saatlerinde ani bir yükseliş daha yaşadı ve 12,88 TL seviyesine kadar yükseldi. Dolar kurunda gelen sert dalgalanma ile birlikte Euro kurunda da yukarı yönlü hareketlilik yaşandı.

Dolar Kuru Erken Saatlerde Sert Yükseldi

Dolar kuru, geçtiğimiz hafta TL mevduatına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Hazine desteklerinin açıklanması ile birlikte 18,40 TL’lik tarihi zirvesinden 10,27 TL seviyesine kadar gerilemişti. Ancak hafta ortasında dolar kuru ani bir yükselişle yeniden 13,00 TL seviyesine yaklaştı. Güne 11,78 TL seviyesinden başlayan dolar kuru, sabah saatlerinde gelen atakla 12,88 TL seviyesini gördü ve daha sonra 12,00 – 12,10 TL aralığına çekildi.

Merkez Bankası’nın Politikaları Takip Edilecek

Piyasalarda genel olarak tatil nedeniyle işlem yapılmadığı için 2021 yılının son günlerinde gündem maddesi olarak Merkez Bankası’nın yazılı olarak açıklayacağı 2022 yılı para ve kur politikası metni takip edilecek. Söz konusu metinde özellikle de tahvil alımları ve 2022 yılında uygulanacak olan politikaları netleştirebilecek olan detaylar izlenecek.

Gözler Bakan Nebati’nin Açıklamalarında

Yurtiçi piyasalarında öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklayacağını belirttiği ve “şaşırtıcı olacak” diyerek tanımladığı tedbir paketi de takip edilecek. Nebati’nin açıklayacağı tedbir paketinde, KDV alanında açıklanması beklenen tedbirler de yakından takip edilecek. Piyasalarda gündem maddeleri ile birlikte döviz kurları da takip edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem