Dolar Savaşın Etkisinde Yatay Seyrini Koruyor

Benzer Haberler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatı, küresel finansal piyasalarda etkisini göstermeye devam ediyor. Rusya’nın savaşı başlatması ile birlikte küresel piyasalarda dolar, altın, petrol ve buğday fiyatları hızla yükselirken, hisse senedi piyasalarında ve kripto para piyasalarında düşüşler yaşandı. Yurtiçi piyasalara da yansıyan ekonomik gelişmeler ile birlikte, savaşın etkisi ile dolar/TL kuru geçtiğimiz hafta 14,62 seviyesine kadar yükseldi. Savaşın başlamasıyla 14,60 TL seviyesini aşan dolar kuru, haftayı da kamu desteği ile 14,00 TL seviyesinin altında tamamladı. Dolar kuru bu kapanışın ardından yatay seyirde giriş yaptığı yeni haftada yatay seyrini korumaya devam ediyor.

Dolar Kuru Yatay Seyirde

Dolar kuru 14 TL seviyesinde yatay seyirde başladığı haftada 13,80 TL seviyesine kadar çekilmişti. Haftanın ikinci işlem gününe de buna benzer seviyelerde giriş yapan dolar kuru, gün içinde 13,90 TL seviyesine ulaşarak bir kez daha 14,00 TL seviyesine yaklaştı. Gün içinde hafif dalgalı seyreden dolar/TL kurunun yanı sıra Euro/dolar kurunda da hafif dalgalı seyir kendisini gösterdi. Euro/dolar paritesi yeni günde %0,1 artışla 1,1230 dolar seviyesine yükseldi. Piyasa yorumcuları ve uzmanlar, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın risk algını artırdığını ve güvenli liman varlıklara talebi desteklediğini belirtiyor. Uzmanlar, konuya ilişkin haber akışının yakından takip edileceğini ifade ediyor.

Yurtiçi ve Küresel Ekonomi Verileri

Yurtiçi piyasalarda yaşanan gelişmelerde bugün açıklanan makroekonomik verilere göre Şubat ayında imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi  (PMI) 50,4 seviyesine geriledi. Öte yandan küresel çapta imalat sanayi PMI ile Almanya’daki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve ABD’deki ISM imalat endeksi verilerinin takip edileceği bildirildi. Küresel piyasalardaki gelişmeleri değerlendiren uzmanlar, dolar endeksinde 97,5 bölgesinin direnç noktası ve 96,6 seviyesinin de destek noktası olarak takip edileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem