Dolar, Merkez Bankası’nın Kararına Hızlı Tepki Gösterdi

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faiz kararını açıkladı. 20 Ocak 2022 tarihli, yılın ilk Para Politikası Toplantısı (PPK) sonrasında Merkez Bankası, politika faizinin sabit tutulduğunu açıkladı. Merkez Bankası son 4 ayda faizde 500 baz puanlık indirime giderek faizi %14 seviyesine çekmişti. Ocak ayı PPK toplantısında faizi %14 seviyesinde sabit bırakma kararı alan Merkez Bankası, toplantı sonrası enflasyonun nasıl düşürüleceğine değinmedi. Merkez Bankası’nın kararının öncesinde 13,43 TL seviyesinde olan dolar kuru, kararın ardından 13,26 TL seviyesine kadar geriledi ve ardından gün içinde tekrar 13,40 TL seviyesinin üzerini gördü.

Merkez Bankası Politika Faizini Sabit Tuttu

Merkez Bankası Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında politika faizinde 500 baz puanlık indirime giderek faizi %14 seviyesine çekmişti. Bu süreçte ise dolar kuru 8,30’lu seviyelerden 18,40 TL seviyesine kadar yükselmişti. 20 Aralık tarihinde, dolar kurunun da tarihi zirvesini görmesinden sonra kur korumalı TL mevduat uygulaması devreye sokuldu ve dolar kurunda bir geri çekilme yaşandı. Bu geri çekilme sonrası 10 TL bandına kadar gerileyen dolar kuru, ilerleyen süreçlerde 13,00 TL üzerine çıkarak bu bölgede dengelendi.

Merkez Bankası’ndan Gelen Açıklamalar

Merkez Bankası, Ocak ayı PPK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Aralık ayında %36,08’e yükselen enflasyona da değindi. Söz konusu açıklamada “Enflasyonda yakın dönemde gözlenen yükselişte; döviz piyasasında yaşanan sağlıksız fiyat oluşumlarına bağlı döviz kurlarına endeksi fiyatlama davranışları, küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır” ifadeleri yer aldı. Öte yandan açıklamada yer alan “Enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir” ifadeleri de dikkat çekti. Ancak Merkez Bankası, Ocak ayında %50’yi aşması beklenen enflasyonu nasıl düşüreceğine değinmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem