Dolar Kurundaki Artış, Ticarete de Yansıdı

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda enflasyon ve döviz kuru artışları, ticareti de sekteye uğrattı. Dolar kuru, Eylül ayından itibaren politika faizinde indirime giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Kasım ayı faiz kararının ardından artışını hızlandırdı ve 11,30 TL seviyelerine ulaştı. Kısa vadede dolar kurunda gelen sert değer artışı ile birlikte ürünlerin maliyetleri de artış gösterdi ve ticarette de sorunlar boy göstermeye başladı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, bazı üretici firmaların son dönemlerde maliyet artışlarını gerekçe göstererek imzalanmış olan sözleşmelere riayet etmediklerini dile getirdi. Dolar kurunda gelen artışlar, öte yandan altın fiyatını da baskılamaya devam ediyor.

Baran, Üretici Firmalara Çağrı Yaptı

Son dönemde maliyet artışlarını gerekçe göstererek imzalanmış olan sözleşmelere riayet etmeyerek satış yapan toptancıların ve dağıtıcıların zor durumda kaldığını dile getiren Gürsel Baran, piyasa ekonomisinin işleyişinin sekteye uğradığını dile getirdi. ATO Başkanı Baran, yaptığı yazılı açıklamasında üretici firmalara satış sözleşmelerine riayet etmeleri konusunda çağrıda bulundu. Baran açıklamasında; tedarik zincirlerinin bozulması, hammadde temininde yaşanan sıkıntılar ve hammadde fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle tüm dünyada üretim maliyetlerinin yükseldiğini hatırlattı. Baran, enerji fiyatlarındaki artış ile kurdaki dalgalanmaların maliyet artışlarına neden olduğunu söyledi.

Dolar Kuru ve Altın Fiyatları

Dolar kurunda gelen sert değer artışları yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatının paralel olarak yükselmesine neden olurken, küresel piyasalarda ons altın fiyatı doların yükselişi ile baskılanıyor. Ons altın yeni haftaya 1.839-1.849 dolar aralığında hareket ederek başladı ve yazım sırasında 1.845 dolar seviyesinde işlem görüyor. Yurtiçinde ise gram altın yazım sırasında 660 TL seviyesi üzerindeki seyrini korumaya devam ediyor. Öte yandan dolar/TL kuru ise yazım sırasında 11,19 TL seviyelerinde işleme alınıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem