Dolar Kurunda Son Durum ve Haftanın Önemli Gelişmeleri

Benzer Haberler

Dolar kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 23 Eylül tarihinde gerçekleştirdiği Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonucu açıkladığı faiz indirimi kararı sonrası tarihi zirvesini gördü. Merkez Bankası, piyasalardaki “sabit tutma” beklentisinin aksine, politika faizinde 100 baz puanlık indirime giderek, faiz seviyesini %18’e çekti. Bu karar ile birlikte hızlı yükselen dolar kuru, 8,9490 TL ile tüm zamanların rekorunu gördü. Bu aşamadan sonra gelen vatandaşların kâr satışlarıyla birlikte satış baskısına maruz kalan dolar kurunda gerilemeler görüldü ancak kur dalgalı seyrini sürdürmeye devam ediyor. Reuters’in görüştüğü bankacılar, dolar kurundaki dalgalanmalar ve Merkez Bankası’nın tutumu sonrası, TL’de görülebilecek olası değer kayıplarına ilişkin görüşlerini belirtti.

Bankacıların Dolar Kuru Öngörüleri

Reuters’in görüştüğü bankacılar, enflasyonun %20 civarında seyretmesi durumunda, faiz artışının kaçınılmaz olacağını belirtti. Ancak siyasi nedenlerle faiz artışına gidilmeyecek olması durumunda ya da bu yönde bir izlenim oluşması halinde, bankacılar TL’nin ilerleyen dönemlerde daha belirgin değer kayıplarına uğrayabileceğini ifade etti. Yeni haftanın açılışında piyasalarda Eylül ayına ilişkin enflasyon verileri ve Hazine ihalesi takip edilirken, bankacılar haftanın en önemli gündem gelişmesinin Merkez Bankası’nın yapacağı yatırımcı toplantısı olacağını belirtti.

Küresel Piyasalarda İzlenecek Olan Önemli Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda dolar, ABD faiz oranlarının küresel piyasalarda gelişmiş ülkelerin para birimlerine göre daha fazla yükselebileceğinin öngörülmesi ile birlikte geçtiğimiz hafta Euro karşısında 14 ayın, Japon yeni karşısında ise 19 ayın zirve noktasına ulaştı. Dolar, bu zirvelerin ardından yeni haftada yatay seyre geçiş yaptı. Haftanın açılış gününde doların seyri adına Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) yapacağı toplantı takip edilecek. Petrol fiyatlarındaki değişimin, enerji ithalatçısı olan Türkiye için de önemli bir gelişme olduğu ifade ediliyor.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrası, haftanın açılış günü olan 4 Ekim 2021’de, TSİ 13.30 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD doları alış 8,8689 TL – satış 8,8704 TL
  • Euro alış 10,3030 TL – satış 10,3102 TL
  • İngiliz Sterlini alış 12,0437 TL – satış 12,0499 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem