Dolar Kuru Yeni Haftaya da Yeni Rekorla Başladı

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda (TCMB) yaşanan değişiklikler ile birlikte yükselişe geçti. Enflasyonun yükselişe geçtiği dönemlerde faiz indirimlerine geçen Merkez Bankası’nda, aralarında faiz indirim kararlarına itiraz eden isimlerin de olduğu 3 yönetici görevden alındı. TCMB’de gerçekleşen bu görev değişikliği sonrasında döviz kurları da hızlı yükselişlere geçti. Dolar kurunda gelen yükselişler sonrasında 9,27 TL’lik yeni zirve görülmüştü. Merkez Bankası’nın Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını da gerçekleştireceği haftaya girilirken dolar kuru, yeni haftayı yeni rekor ile açtı. Faiz kararının açıklanacağı hafta başlangıcında dolar kuru 9,29 TL ile yeni rekor seviyesini gördü.

Gözler 21 Ekim Tarihinde

Merkez Bankası, 21 Ekim Perşembe günü politika faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, başkanlık görevine geldiği Mart ayı sonlarından Ağustos ayının sonlarına kadar geçen sürede “Beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde faiz vereceğiz” sözünü vermişti. Ancak Ağustos döneminde enflasyon oranı, politika faizini aştı. Ancak buna rağmen Merkez Bankası, 23 Eylül tarihli Eylül ayı PPK toplantısında faiz indirim kararı aldı. 23 Eylül tarihinde alınan 100 baz puanlık indirim kararı sonrası faiz oranı %18 seviyesine çekildi. Bu karar ile birlikte döviz kurları da hızlı bir yükselişe geçti. Şimdi ise gözler, bu hafta Perşembe günü açıklanacak olan yeni faiz kararına çevrilmiş durumda.

Faiz İndirim Sinyalleri, Döviz Artışlarını Destekliyor

Piyasalarda Merkez Bankası’nın Eylül ayında da faizi sabit tutması bekleniyordu ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğine paralel olarak Merkez Bankası faizde indirime gitti. Bu hamle TL’deki değer kayıplarını hızlandırdı ve küresel enflasyondaki artışa ve Türkiye’deki enflasyon artışına rağmen, faiz indirimlerinin devam edeceği sinyalleri verildi. Gelen faiz indirimi sinyalleriyle birlikte yeni hafta açılışında dolar kuru 9,29 TL’lik seviye ile yeni rekorunu görürken, döviz kurları dolara paralel olarak değer artışları yaşadı. Piyasalar bu hafta TCMB’nin alacağı faiz kararı ile ABD’den gelecek olan ekonomik verileri takip edeck.

Güncel Döviz Kurları

18 Ekim TSİ 10.35 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • Dolar alış 9,2702 – satış 9,2734
  • Euro alış 10,7377 – satış 10,7759
  • İngiliz Sterlini alış 12,7438 – satış 12,7529

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem