Dolar Kuru Yeni Günde Yükselişini Hızlandırdı

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun “çekirdek enflasyon” önemini vurgulayan açıklamalarından sonra yükselişe geçen dolar/TL kuru, 9 Eylül Perşembe günü de yükseliş eğilimini bozmadı. Küresel piyasalarda haftalardır zayıflama eğiliminde olan ve bu eğilimden çıkarak güçlenmeye başlayan dolar, gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında değerini artırdı. Bu etkenle birlikte, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de dolar karşısında değer kayıpları yaşadı. 8 Eylül tarihinde gün içinde dolar karşısında %1’den fazla değer kaybı yaşayan TL, gün içinde gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en fazla değer kaybı yaşayan para birimi olmuştu. TL, yeni günde de gelişmelerin etkisiyle değer kayıplarını sürdürdü. Bununla birlikte dolar/TL kuru bir kez daha 8,50’nin üzerini test etti.

Politika Faizinde İndirim İhtimali Görüldü

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun “çekirdek enflasyonu” önemini vurgulayan açıklamalarıyla birlikte değer kaybını hızlandıran TL, yeni günde de değer kayıplarını sürdürdü. Kavcıoğlu, daha önce yaptığı açıklamalarında faiz oranının, enflasyonun altında kalmayacağını dile getirmişti. Ancak Ağustos ayında yıllık enflasyon oranı %19,25’e kadar yükseldi. Öte yandan Kavcıoğlu, Merkez Bankası’ndaki görevini devraldığından bu yana sabit tuttuğu para politikası faiz oranını %19 seviyesinde tuttu.

Böylece enflasyon oranı, Kavcıoğlu’nun açıklamalarının aksine faiz oranının üzerine çıkmış oldu. Kavcıoğlu’nun vurguladığı çekirdek enflasyon oranı ise %16,76 olarak açıklandı. Bununla birlikte faizde artırım ihtimali tamamen ortadan kalktı ve bir sonraki Para Politikası Toplantısı (PPK) için faiz indirimi ihtimali gündeme gelmeye başladı.

Gözler 23 Eylül’de

Dolar/TL kuru dün güne 8,35 seviyesinden giriş yapmış ve ardından Merkez Bankası Başkanı’nın açıklamalarıyla 8,48 seviyesine kadar çıkmıştı. Yeni günde ise açıklamaların etkisiyle yükselişlerine devam eden dolar/TL kuru 8,51 seviyesinin üzerini gördü. Döviz kurlarında yaşanan artışlar sonrasında gözler 23 Eylül tarihine çevrildi. Bu tarihte yapılacak olan PPK toplantısından çıkacak olan karar ve Kavcıoğlu’nun söylemlerinde değişikliğe gidip gitmeyeceği, kurda belirleyici etken olacak.

Güncel Döviz Kurları

  • Dolar alış 8,4559 – 8,4588
  • Euro alış 10,0220 – 10,0302
  • Sterlin alış 11,6974 – 11,7091

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem