Dolar Kuru, Tarihi Zirvesinin Altında Faiz Kararını Bekliyor

Benzer Haberler

Yurtiçi ekonomi piyasalarında tüm gözler, yarına çevrildi. Zira Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan politika faiz kararını yarın 14.00’da açıklayacak. TCMB, Eylül ayı PPK toplantısında politika faizinde indirime gitme kararı almıştı. Piyasalar, Merkez Bankası’nın faizi sabit tutacağını beklerken alınan indirim kararı, dolar kurunda ani ve sert yükselişlerin yaşanmasına neden olmuştu. Daha sonra Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü ve görüşme sonrası, aralarında faiz indirimine karşı çıkan isimlerin de olduğu iddia edilen 3 yetkili görevden alındı. Bu değişiklik piyasalarda güveni zedeledi ve dolar kuru tarihi rekorlarını gördü. Şimdi ise gözler, yarın açıklanacak olan faiz kararına çevrildi.

Gözler PPK Toplantısına Çevrildi

TCMB’nin faiz kararı öncesinde dolar/TL kuru, tarihi zirvesinin hemen altındaki seyrini korumaya devam ediyor. Dolar kuru, yarın açıklanacak karar sonrası yönünü belirleyecek. Reuters haberine göre birçok bankacı, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesi durumunda, ani faiz artışlarına kısa sürelerde ihtiyaç duyulabileceği endişesini dile getiriyor. Dolar kuru, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri genelindeki iyimserliğin verdiği destek ile TCMB’nin faiz indirim kararına gideceği endişesi ile yeni haftada 9,37 TL seviyesine kadar yükselmişti. Haftanın en önemli gündem gelişmesi, yarın açıklanacak olan politika faiz kararı olacak.

Gelişmekte Olan Para Birimleri Arasında En Büyük Kayıp TL’de

TL’de devam eden değer kayıpları, Eylül ayı başlarında gerçekleşen yatırımcı toplantısında, Şahap Kavcıoğlu’nun manşet enflasyondan çekirdek enflasyona yöneleceğinin sinyallerini vermesiyle birlikte başladı. O dönemden bu yana değer kayıplarını sürdüren TL’nin dolar karşısındaki kayıpları, %11 seviyesine ulaştı. Haftanın ikinci işlem gününde, diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında %1’e yakın değer kazancı yaşarken, TL bu alanda da benzer para birimlerinin yarısının altında kaldı. Bu gelişmelerle birlikte dolar yeni güne 9,29 TL seviyesinde, Euro kuru 10,82 TL seviyesinde giriş yaptı.

Güncel Döviz Kurları

20 Ekim TSİ 11.00 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • Dolar alış 9,3381 – satış 9,3429
  • Euro alış 10,8561 – satış 10,8676
  • İngiliz Sterlini alış 12,8634 – satış 12,8757

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem