Dolar Kuru Tarihi Dalgalanma Yaşadı, Döviz Sert Düştü

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda Eylül ayından bu yana hareketli dönemler yaşanıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayında politika faizini düşürmeye başlaması ile birlikte döviz kurlarında sert yükselişler yaşanmaya başlamıştı. Ardından Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkan faiz indirim kararının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “düşük faiz” söylemleri ile birlikte döviz kurlarındaki bu yükseliş hızlanmıştı. Faiz indirimlerinin devam etmesi ve düşük faiz söylemlerinin dinmemesi ile birlikte dolar kuru dün 18,40 TL ile tarihi zirvesini gördü. Ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında ekonomide yeni tedbir modelini açıkladı. Erdoğan’ın ekonomideki yeni modeli açıklaması ile birlikte dolar kurunda sert düşüş yaşandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamalarıyla Döviz Kuru Sert Düştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dövize endeksli TL mevduat enstrümanını tanıtmasının ardından yurtiçi piyasalar kapalı haldeyken dolar kurunda sert düşüşler yaşandı. Söz konusu düşüşler 21 Aralık Salı sabahı da devam etti ve dün akşam 18,40 TL seviyesini gören dolar kuru, Salı sabahında 11,09 TL seviyesine kadar geriledi. Dolar kurunda sadece Salı günü yaşanan geri çekilme %14 oranında bir düşüş olarak kaydedildi. Gelen bu düşüşün ardından yeniden hareketlenen dolar kuru, bir kez daha sabah saatlerinde 13 TL seviyesinin üzerine yükseldi.

Türkiye’nin CDS Puanı Gerilemedi, Kur Oynaklığı Yüzde 61’e Yaklaştı

Dolar kuru ve beraberinde Euro kurunda sert düşüşlerin yaşanması ile birlikte piyasalarda hareketlilik başladı ancak Türkiye’nin CDS puanı 623 baz puan seviyesinden geri çekilmedi. Öte yandan 10 yıl vadeli tahvil faizi de %22,56 seviyesindeki dengesini korudu. TL’nin 1 aylık ima edilen oynaklık seviyesi 20-21 Aralık tarihilerindeki değişimlerle birlikte %60,94 seviyesine ulaştı ve 2018 yılından bu yana en yüksek seviye görülmüş oldu. Söz konusu gösterge son olarak 13 Ağustos 2018 tarihinde %61,47 seviyesinde kaydedilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem