Dolar Kuru Tahminleri Yükselmeye Başladı

Benzer Haberler

Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararlarını değerlendirdi. Zelyut, Fed’in kararı sonrasında yurtiçi piyasalarda dolar kurunda artışların başlayacağı öngörüsünde bulundu. Yeniçağ Gazetesi yazarı Ekonomist Zelyut “Bugün 14 seviyesi geçilmesin diye canla başla yapılan müdafaa Mart ayında kırılmaya başları. Bilanço daraltma işlemi ile de krda 14’ten 18’e yolculuk gündeme gelir” sözlerini dile getirdi. Zelyut dolar kuru için “Önce 14, sonra 18 seviyesi aşılır” tahmininde bulunurken, dolar/TL kuru adına bir tahmin güncellemesi de Standard Chartered Bank’tan geldi. Dev bankacılık kuruluşu da dolar kuru tahminini 12,5 TL’den 22 TL’ye çıkardı.

Ekonomist Zelyut Fed Kararını Değerlendirdi

Evren Devrim Zelyut, “AKP’nin bu hatası ile dolarda önce 14 sonra 18 aşılacak!” başlıklı yazısında Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını değerlendirdi. Ünlü ekonomist, söz konusu yazısında “AKP Fed’i 2013’te anlamadı, 2022’de de anlamadı diyoruz; zira Bakan Nebati Dolmabahçe’de yaptığı toplantıda basında yazılanlara göre ‘Fed bizi etkilemez çünkü Türkiye’de sıcak para az kaldı’ demiş…” sözlerini dile getirdi. Zelyut, ortaya çıkan tabloda bu bahar ayında faizin artacağını ve paraların geri gideceğini öne sürdü. Zelyut söz konusu yazısında “Peki Bakan Nebati’nin dediği gibi Türkiye sıyrılabilir mi? Çok net hayır” dedi.

Standard Charetered Dolar Kuru Tahminini Yükseltti

Evren Devrim Zelyut’un dolar kuru tahminlerinin yanı sıra bir dolar/TL tahmin güncellemesi de dev bankacılık kuruluşu Standard Chartered Bank’tan geldi. Son olarak dolar kuru 20 Aralık 2021’de 18,40 TL ile tarihi zirvesini görmüştü. Daha sonra döviz kurlarında gevşemeler yaşandı ve dolar kuru 13,5 TL seviyelerinde dengelendi. Bu fiyat oynaklığının ardından Standard Chartered Bank da dolar kuru tahminini güncelledi. Banka, 2022 ve 2023 için; heterodoks para politikasının %36’lık enflasyon ile birleşince TL için yapısal kırılma oluşturduğunu belirtti ve dolar kuru tahminini 12,5 TL’den 22 TL’ye çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem