Dolar Kuru Son 4 Ayın Dip Seviyesine Geriledi

Benzer Haberler

Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru, dün açıklanan ikinci çeyrek büyüme verilerinin ve küresel ekonomi piyasalarında zayıflama eğilimine devam eden doların etkisi ile sert düşüşler yaşadı. Gelen değer kayıpları ile birlikte dolar/TL kuru, son 4 ayın en düşük seviyelerine çekildi. Güne düşüşle giriş yapan dolar/TL kuru, 8,30 seviyesinin altında dengelendi. Dolar kuruna paralel olarak düşüş yaşayan Euro paritesi de 9,80 TL seviyesinde denge bulmaya çalışıyor.

Dolar ve Euro Düşüşte, Sterlin Değer Artışı Yaşadı

Türkiye’nin ikinci çeyrek büyüme verileri, yıllık bazda %21,7 olarak açıklandı. Rekor seviyelerde bir büyüme kaydedilmesinin ardından dolar/TL’deki düşüş hızlandı. Öte yandan küresel piyasalarda gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında düşüş eğilimini sürdüren doların da etkisiyle birlikte dolar/TL kuru 8,2609 ile 11 Mayıs tarihinden bu yana en düşük seviyesini gördü. Açılış sonrası gün içinde hafif dalgalanan dolar kuru, öğlen saatlerinde 8,2677 seviyelerinde seyretti.

Bir önceki kapanışa göre %0,22 oranında düşüşle gün içi hareketini sürdüren dolar ile birlikte Euro/TL paritesinde de düşüş gözlendi. Euro/TL paritesi de bir önceki kapanışına göre %0,22 oranında değer kaybı ile 9,8193 seviyesine geriledi. İngiliz Sterlini ise dolar ve Euro’dan ayrık olarak yeni güne %0,9 oranında yükselişle başladıktan sonra 11,42 seviyesinde dengelendi.

Dolar Endeksi 4 Haftanın Dip Seviyesinde

Dolar kurundaki düşüş ve küresel piyasalarda değer kaybı yaşayan dolar ile birlikte dolar endeksi de 6 Ağustos tarihinden bu yana en düşük seviyesini gördü. 92,378 baz puan ile yaklaşık 4 haftalık süreçte en düşük seviyesini gören dolar endeksi yatay seyrini koruyor. Öte yandan kur sepetinde Euro/dolar paritesi de 1,1854 seviyesinde yatay seyrini koruyor.

ABD’den Gelen Veriler Dolar Endeksindeki Düşüşleri Hızlandırdı

Uzmanlar ve analistler, yaklaşık iki haftadır düşüş eğiliminde bulunan dolar endeksindeki düşüşleri, ABD kanadından gelen verilerin desteklediğini ifade etti. ABD’de dün, beklentilerin çok altında kalan ADP özel sektör istihdam verileri, dolar endeksindeki düşüşlerde katalizör etkisi gösterdi. Analistler, dolar endeksi için ABD tarım dışı istihdam verilerinin takip edileceğini, veriler öncesinde döviz piyasalarında volatilitenin görülmeye devam edilebileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem