Dolar Kuru Son 3 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi

Benzer Haberler

Son dönemlerde dalgalı seyrine devam eden dolar/TL kuru, Eylül ayının ilk gününde ciddi değer kayıpları yaşadı. Geçtiğimiz haftaya düşüşlerle başlayıp ardından dalgalı seyre geçen dolar kuru, yeni günde ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından gelen varlık alımı ile ilgili açıklamaların ardından, küresel piyasalarda değer kaybeden dolara paralel olarak düşüşünü hızlandırdı. Bu düşüşle birlikte dolar/TL, Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Yurtiçi piyasalarında ise dolar kuruna etki eden gelişmelerden biri Yurtiçi Hasıla (GSYH) verileri ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) düzenleyeceği yatırımcı toplantısı oldu.

Dolar Kuru Son Ayın Dip Seviyesine Çok Yakın

Eylül ayının ilk gününde ve haftanın üçüncü işlem gününde dolar/TL, en düşük 8,29 seviyesini gördü. Dolar/TL paritesi, en son 11 Mayıs tarihinde 8,28 sınırının altında işlem görmüştü. Analistler ve uzmanlar, bu fiyat seviyesinde lokal talebin gelip gelmeyeceğini yakından takip edileceğini ifade ediyor. Güne 8,31 TL seviyesinde giriş yapan dolar kurunun yanı sıra Euro/TL paritesi de yeni güne 9,80 seviyesinde giriş yaptı. Bir önceki işlem gününde, Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri, 365/368 baz puan seviyesinde kapanış yaptı.

Doların Zayıflamasının Etkenleri

ABD Merkez Bankası’nın, varlık alımlarına ilişkin bekleyişini sürdüren yatırımcılar, varlık alımlarının ne zaman azaltılmaya başlayacağı konusunda Fed tarafından gelecek olan açıklamaları yakından takip ediyor. Öte yandan yatırımcılar, ABD kanadında Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerini de yakından takip ediyor. Küresel piyasalarda dolar, Fed’in hareketleri takip edilirken son 3 haftanın dip seviyelerine yakın bölgelerde seyretti. Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz Cuma günü varlık alımlarının azaltılmaya başlanacağını ve faiz artırma konusunda aceleci olmadıklarını dile getirmesi, doların dip seviyelerine doğru düşüşe geçmesinde etkili oldu.

2021 Yılı İkinci Çeyrek Verileri

Yurtiçi piyasalarda ise ana gündem konusu ikinci çeyrek GSYH verileri oldu. TÜİK verilerine göre 2021 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,7 oranında büyüdü. Öte yandan bir önceki çeyrek verilerine göre bu büyüme %0,9 olarak kaydedildi. Reuters anketlerinde de 2021 yılı ikinci çeyrek büyüme öngörüsü %21,7 olarak açıklanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem