Dolar Kuru Sert Geri Çekilme Sonrası Güne Yükselişle Başladı

Benzer Haberler

Dolar kuru 20 Aralık tarihinde 18,40 TL seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu aşamadan sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomide yeni model açıklamalarıyla birlikte dolar kuru sert geri çekilmeler yaşadı ve 10,25 TL seviyelerine kadar geriledi. Erdoğan’ın açıklamalarından sonra dolar kuru en düşük 10,25 TL ve en yüksek de 14,38 TL seviyelerinden işlem gördü. Dolar kuru, gelen bu sert geri çekilmenin ardından çift yönlü dalgalanmalarına devam ederken, dünkü kapanışına göre yeni güne de yükselişle başladı. Dolar kuru yükseliş sonrasında 24 Aralık gününe 11,51 TL seviyesinden giriş yaptı ve öte yandan Euro kuru da yeni güne 13,08 TL seviyesinden giriş yaptı.

TL’deki Yıllık Değer Kaybı Yüzde 27 Seviyesinde

23 Aralık Perşembe günü piyasa kapanışında dolar kuru 11,35 TL seviyesinde, Euro kuru ise 12,84 TL seviyesinde işlem görüyordu. Yeni gün açılışına yükselişlerle başlayan döviz kurları, dalgalanmaya devam ediyor. Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında açıkladığı desteklerle birlikte dolar kuru 1 haftadan kısa sürede %80 oranında değer kazancı yaşadı. TL, dolar karşısında tarihi bir değer kazancı yaşamış olmasına rağmen yılbaşından bu yana TL’deki değer kaybı %56 seviyesinden ancak %27 seviyesine geriledi.

Gram Altın 700 TL’nin Altında Fiyatlanıyor

Döviz kurlarında dalgalı hareketler devam ederken, yurtiçi piyasalarda altın fiyatlarında da gerilemeler devam ediyor. Küresel piyasalarda ons altın 1.809 dolar seviyesine kadar yükseldi ancak yurtiçinde dolar kurundaki geri çekilmeden destek alan gram altın, 700 TL seviyesinin altında fiyatlanıyor. Gram altın 691 TL seviyesinde işlem görmeye devam ederken, çeyrek altın ise 1.105 TL seviyesinde ve cumhuriyet altını da 4 bin 408 TL seviyesinde işlem görüyor. Döviz kurları ve altın fiyatları adına gün içinde, gündem gelişmeleri takip edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem