Dolar Kuru Rekor Üzerine Rekor Kırıyor!

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ve Ekim aylarında beklentilerin aksine politika faizinde indirime gitmesi, artan enflasyon endişesine rağmen Merkez Bankası’nın bir kez daha faiz indirimine gideceği yönünde oluşan beklentiler ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak hızla yükselen dolar kuru, yeni güne yeni rekor ile başladı. TCMB’nin Kasım ayı piyasa katılımcıları anketinde yılsonu dolar kuru beklentisi 10,01 TL olarak öngörülmüştü ancak dolar kuru 10,05 TL seviyesine ulaşarak yılsonundan önce bu seviyeyi aşmıştı. Merkez Bankası’nın faiz indirmeye devam edeceği yönünde oluşan beklentilerle birlikte enflasyon endişesi ile dolar kurundaki rekor artışlar devam etti ve dolar/TL kuru bu saban 10,21 ile yeni zirvesini belirledi.

TL’de Değer Kayıpları Hız Kazandı

12 Kasım Cuma günü piyasaların kapanmasından sonra akşam saatlerinde 10,00 seviyesini aşan dolar/TL kuru, 16 Kasım Salı günü 10,21 seviyesine ulaşarak tarihi zirvesini güncelledi. Dolar kurundaki yükselişe paralel olarak değer artışı yaşayan Euro kuru da aynı saatlerde 11,62 TL seviyesine ulaşarak rekorunu tazeledi. Yurtiçinde resmi enflasyon %20’ye yaklaşırken Merkez Bankası’nın sert faiz indirimlerine gitmesi ve 18 Kasım tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından da faiz indirim kararı çıkacağının beklentileri TL’deki değer kayıplarını hızlandırdı.

Dolar Yükseldi, Enflasyon Arttı

ABD’de tüketici enflasyonu, 1990 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak %6,2 olarak açıklanmıştı. ABD’de enflasyonun 31 yılın zirvesine çıkmasından sonra ABD Merkez Bankası’nın (Fed), parasal sıkılaştırma takvimini öne alacağına ilişkin oluşan beklentiler de doların küresel piyasalarda değer artışı yakalamasına neden oldu. Küresel piyasalarda artan dolar ve artan enflasyon seviyelerine rağmen Merkez Bankası’nın faiz indirimini benimsemesi de TL’deki değer kayıplarını hızlandıran temel etkenler arasında yer aldı. Dolar kurundaki ilerleyiş için gözler, 18 Kasım Perşembe günü açıklanacak olan politika faiz kararına çevrildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem