Dolar Kuru Ne Olacak? Uzmanlar Yorumladı

Benzer Haberler

Küresel piyasalarda enerji fiyatlarının öngörülemez şekilde artması sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) attığı adımlarla birlikte yurtiçi piyasalarda dolar kuru ciddi ölçülerde yükseldi. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarda enflasyon endişeleri de artış gösterdi. Fed’in, yakın zamanda varlık alımlarını azaltmaya başlayacağını açıklaması, 2022’de beklenen faiz artışı ve TCMB’nin, piyasalar faizin sabit tutulmasını beklerken politika faizinde sürpriz bir şekilde indirime gitmesi, piyasalardaki endişeyi destekledi. Yaşanan gelişmeler ışığında, Eylül ayı başlarında 8,30 TL seviyesinde olan dolar kuru, Merkez Bankası’nın 23 Eylül tarihli faiz indirim kararı sonrası 8,95 TL seviyesini gördü. Yaşanan gelişmeler sonrası ekonomistler, piyasaları değerlendirdi.

Uzmanların Piyasa Yorumları

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Dr. Tuğberk Çitilci ekonomi piyasalarında bu aşamadan sonra görülebilecek gelişmeleri Sözcü’ye anlattı. Çitilci, “Fed ‘Enflasyon geçici’ diyor ama dünyada her şeyin fiyatı artıyor” dedi ve özellikle de enerji fiyatlarındaki artışların, enflasyonun geçici olduğuna yönelik söylemleri şüpheye düşürdüğünü, piyasadaki risk algılarında bozulmalar olduğunu ifade etti. Çitilci, devam eden pandeminin, delta varyantı ile artan vakaların getirebileceği olası talep düşüşleri ve enflasyonun stagflasyon korkusuna neden olduğunu belirtti. Uzman isim, bu nedenle de dolarda ve ABD tahvil faizlerinde yukarı yönlü, borsalarda ise aşağı yönlü hareketlerin görüldüğüne vurgu yaptı.

Döviz Kurları Güne Nasıl Başladı?

Yurtiçinde ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler sonrası döviz kurları yeni güne son yükselişlerin ardından yatay seyirde giriş yaptı. Ekim ayının ilk, haftanın son işlem gününde dolar/TL kuru güne 8,88 seviyesinden başladı. Öte yandan Euro/TL kuru ise güne 10,29 dolar seviyesinden giriş yaptı. Aynı dakikalarda Sterlin/TL kuru ise güne 11,95 seviyesinde başladı.

Gram Altında Son Durum

Döviz kurlarında yaşanan değer artışları sonrası bir süre güçlenen ve ardından baskılanan altın fiyatları da yeni güne yatay seyirde başladı. Haftaya 503 TL seviyesinde başlayan gram altın, dün güne 486 TL seviyesinden giriş yapmıştı ve haftanın son işlem gününde gram altın güne 500 TL seviyesinden giriş yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem