Dolar Kuru İçin TCMB Yatırımcı Toplantısı Takip Edilecek

Benzer Haberler

Dolar/TL kurunda sert yükselişlerin görüldüğü dönemlerde, uzmanlar kur adına daha karamsar bir tablonun oluşabileceği ihtimalleri gündeme getiriyor. Küresel piyasalarda 6 Ekim günü Avrupa borsalarının sert satışlarla çalkalanması sonrası dolar endeksi %0,2 artış ile 94,188 seviyesine ulaştı. Öte yandan küresel piyasalarda dünya adına faiz göstergesi olarak kabul gören ABD 10 yıllık tahvil getirileri de %1,56 seviyesine geldi ve bu getirilerin de yükseliş trendinde olduğu görülüyor. Bir diğer yandan Avrupa’da riskten kaçışlar görülmesine rağmen Almanya Bund faizlerinde de artışların yaşandığı görülüyor. Enerji fiyatlarının da artması, bu karamsar tabloda TL’nin en fazla değer kaybı yaşayan para birimleri arasında yer almasına neden olmaya devam ediyor.

TL Adına Karamsar Tablo

Enerji fiyatlarındaki yükselişler ve yükseliş beklentileri görülürken, TL’nin en fazla değer kaybeden para birimleri arasında yer almasının en büyük nedenlerinden biri, Türkiye’nin yüksek miktarda enerji ithal ediyor olması olarak işaret ediliyor. Yine de hem bu tabloda hem de TÜFE enflasyonunun %20 seviyelerine yaklaştığı ortamda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Ekim ayı Para Politikası Toplantısı’nda (PPK), faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Bu olası adımın da dolar/TL kurunda yeni zirvelere kapı aralayabileceği ihtimali değerlendiriliyor.

Bankaların Merkez Bankası Faiz İndirimi Tahminleri

Merkez Bankası’nın Ekim ayında faiz indirimine gideceği tahminleri gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz gün Barclay’s bankası, TCMB’nin 300 baz puanlık faiz indirimine gideceğini tahmin etmişti. Ardından İsviçre merkezli finans devi olan UBS de 6 Ekim tarihinde TCMB’den, yılsonuna kadar 50 baz puanlık bir faiz indirimi beklediklerini duyurdu. UBS, Merkez Bankası’nın 50 baz puan indirim ile politika faizini %17,50’ye çekeceğini, bu yeni indirimin de büyük ihtimalle manşet ve çekirdek enflasyonlarında düşüşü tetikleyebileceğini öngördüğünü belirtti.

Gözler Bugün Yatırımcı Toplantısında

Yurtiçi piyasalarda ise gözler Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun bugün vereceği mesajlara çevrildi. Merkez Bankası’nın yatırımcı toplantısından hangi kararların çıkacağı, döviz kurları adına etken olarak kabul ediliyor. Kavcıoğlu’nun vereceği mesajlardan, Ekim ayında faiz indirimine gidilip gidilmeyeceğine yönelik sinyaller takip edilecek. Kavcıoğlu, bir önceki TCMB yatırımcı toplantısında enflasyonun üstünde bir faiz vaadinden vazgeçerek, dolar/TL kurunda yeni bir yükseliş sinyalini tetiklemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem