Dolar Kuru Haftaya Yeniden Yükselişle Başladı

Benzer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 23 Eylül tarihli Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ile birlikte politika faizinde indirimlere başladı ve bu indirimler 4 ay boyunca devam etti. Merkez Bankası’nın politika faizini 4 ayda %19’dan %14’e indirmesi ile birlikte sert değer artışları yaşayan dolar kuru, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomi modelini tanıtması ile birlikte sert düşüşler yaşadı. Yeni ekonomi modelinin tanıtımından hemen önce 18,40 TL seviyesine kadar yükselen dolar kuru, Erdoğan’ın konuşması sonrasında 10’lu seviyelere kadar geriledi. Tarihi bir düşüş yaşayan dolar kuru, yeni haftaya ise bir kez daha değer artışı ile giriş yaptı.

Dolar Yeni Haftaya Yüzde 8 Artışla Başladı

Döviz kurlarında dalgalanma devam ederken, dolar kuru yeni haftaya günlük %8 oranında değer artışıyla, 11,50 TL seviyesinden giriş yaptı. Dolar/TL, 18,40 ile tarihi zirvesini gördükten sonra Erdoğan’ın açıkladığı TL mevduatına döviz koruması modeli ile birlikte 10,20 TL seviyesine kadar gerilemişti. Öte yandan Merkez Bankası da bu süreçte 5 kez piyasalara doğrudan müdahale gerçekleştirmişti. Merkez Bankası’nın rezervlerinde geçtiğimiz hafta, Cuma günü haricinde 8,5 milyar dolarlık azalma olduğu görülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Konuşması ile Döviz Kurlarında Yeniden Artış

Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonunda yaptığı konuşmasında, faizin düşürülmesi sayesinde enflasyonun da düşeceği tezini tekrar etti. Öte yandan Erdoğan, kur korumalı vadeli mevduat hesabı sisteminin devreye girmesinden bu yana TL mevduatlarında 20 milyar TL’nin üzerinde artış yaşandığını da belirtti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “faiz sebep, enflasyon neticedir” söylemini tekrarladığı bu konuşmadan bir gün sonra dolar kuru %8 değer artışı ile yeniden 11,50 TL seviyesini gördü. Öte yandan Euro kuru ise aynı süreçte değer artışı yaşayarak 13 TL seviyesinin üzerine çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem