Dolar Kuru Faiz Kararı Öncesi Tırmanışa Geçti

Benzer Haberler

Yurtiçi ekonomi piyasalarında, son dönemlerin en kritik haftası başladı. Küresel piyasalarda güç kazanmaya devam eden dolar karşısında, son haftalarda değer kayıplarını hızlandıran TL için bu hafta kritik gelişmeler yaşanacak. Yurtiçi piyasalarında tüm gözler, 23 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararıyla birlikte yön bulacak olan dolar/TL kuru, hafta başında karar öncesi hareketlendi ve yeniden yükselişe geçti.

Gözler 23 Eylül Tarihinde

Dolar kuru adına gözler 23 Eylül tarihinde. Bu tarihte Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı, kur üzerindeki en belirleyici etken olacak. Merkez Bankası’nın başına Şahap Kavcıoğlu geldiğinden beri politika faizinde bir artış gözlenmedi. Sabit tutulan politika faizi, geçtiğimiz haftalarda açıklanan enflasyon verilerinin altında kaldı. Politika faizi %19 seviyesinde sabit tutulurken, TÜFE oranları %19,25’e ulaştı. Enflasyonun, politika faizini geçmesiyle birlikte beklentilerde de değişiklikler başladı. Bu nedenle 23 Eylül tarihinde PPK toplantısından çıkacak olan sonuç, piyasalarda yön belirleyici olacak.

Döviz Kurları Haftaya Nasıl Başladı?

Kritik haftanın başlangıcında, dolar kuru yeni güne sert bir giriş yaparak 8,70 TL seviyesine kadar yükseldi. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yukarı yönlü hafif hareketli grafik çizen dolar kuru, geçtiğimiz haftanın son işlem gününü, bir önceki kapanışına göre %1,3 artış ile 8,6441 oranında kapatmıştı. Yeni haftaya da değer artışlarıyla başlayan dolar kuru, sabah saatlerinde önceki kapanışının %0,7 üzerinde, 8,7015 TL seviyesine kadar yükseldi. Aynı saatlerde Euro/TL kuru ise bir önceki kapanışına göre %0,48 artışla 10,1950 seviyesine ve Sterlin/TL kuru da aynı süreçte %0,23 değer kazancıyla 11,9050 seviyesine kadar yükseldi.

Küresel Piyasalarda Döviz Kurları

Döviz kurları yeni haftayı yükselişlerle açarken, dolar endeksi de %0,3 artışla yeniden kritik seviye olan 93 baz puanın üzerindeki yerini sağlamlaştırdı ve 93,40 seviyesine ulaştı. Küresel ekonomi piyasalarında Euro/dolar paritesi ise bir önceki kapanışına göre %0,1 değer kaybıyla 1,1710 seviyesine ulaştı.

Bu Hafta Ekonomi Piyasalarını Neler Bekliyor?

Analistler, bu hafta ekonomi piyasaları adına Çarşamba günü ABD Merkez Bankası (Fed) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ), Perşembe günü de TCMB ile İngiltere Merkez Bankası toplantılarının takip edileceğini, bu toplantılara bağlı olarak piyasalarda sert dalgalanmalar görülebileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem