Dolar Kuru Faiz İndirimi Sonrası Yine Rekor Tazeledi

Benzer Haberler

Dolar/TL kuru 23 Eylül Perşembe günü, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkan 100 baz puanlık faiz indirim kararıyla birlikte sert değer artışları yaşayarak, 8,8080 ile yeni rekor seviyesini gördü. Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu’nun, faiz indirim sinyalleri vererek yaptığı açıklamalara rağmen, PPK toplantısından faiz indirim kararının çıkması sürpriz gibi karşılandı ve karara dolar kurunun tepkisi sert yükselişlerle oldu. Dün güne 8,65 TL seviyesinde başlayan dolar kuru, gelen rekor seviyenin ardından yaşadığı gerilemelerle günü 8,75 TL seviyesinde dengelenerek kapattı. Yeni günün açılışında, haftanın son işlem gününde ise dolar kuru, sabah saatlerinde bir kez daha rekor tazeledi.

Dolar Kuru 8,85 Seviyesini Gördü

Yurtiçinde piyasalar, TCMB’nin bankacıların iktisadi gerçeklerle açıklamakta zorluk yaşadığı faiz indirim kararından sonra, indirim döngüsünün ne kadar daha ve hangi hızda devam edeceği konusuna odaklanmış durumda.  Öte yandan yurtiçinde piyasalar, lokallerin döviz alım-satımlarını da takip ediyor. Merkez Bankası, enflasyon verilerindeki yükselişe rağmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun bir süredir dillendirdiği “faiz indirimin” Eylül ayı itibariyle başladı. Eylül ayında politika faiz oranında 100 baz puanlık indirim yapıldı ve faiz oranı %18 seviyesine çekildi. Ekonomistler ve uzmanlar, politika faizinin bir kez daha sabit tutulacağını bekliyordu. Gelen faiz indirim kararı sonrası rekor kıran dolar kuru, yeni günde 8,85 TL seviyesine kadar yükselerek rekorunu tazeledi.

Uzmanların Döviz Satış Tahminleri

Dolar kurundaki gözle görülür yükselişler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, faiz indirimlerine başlanacağı konusunda verdiği mesajlarla başlamıştı. Aybaşında 8,3 TL seviyelerinde dengelenen dolar kuru, faiz indirimi sonrası 2 kez rekor tazeledi. Uzmanlar, dolar kurundaki rekor seviye yükselişin, lokallerin döviz satışlarıyla frenlendiğini belirtti. Ayrıca uzman tahminlerine göre 23 Eylül tarihinde döviz satışları 1 milyar ile 2 milyar dolar arasında gerçekleşti. Uzmanlar, döviz satışlarının hem kurumsallarda hem de bireysellerde görülmüş olabileceğini ifade ediyor.

Güncel Döviz Kurları

Faiz indirim kararı sonrası 24 Eylül Cuma günü TSİ 10.40 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • Dolar alış 8,8415 – satış 8,8449
  • Euro alış 10,3864 – satış 10,3933
  • Sterlin alış 12,1339 – satış 12,1443

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem