Dolar Kuru Çarşamba Gününde Sert Yükseldi

Benzer Haberler

Dolar/TL kuru, hafta ortasına değer kazançlarıyla giriş yaptı. TL’nin dolar karşısındaki değer kayıpları daha sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yaptığı açıklamalarla birlikte hızlandı. Kavcıoğlu, çekirdek enflasyonun olağanüstü koşullardan dolayı önem kazandığını ifade etti. Kavcıoğlu’nun açıklamaları sonrasında TL’deki değer kayıpları hızlandı ve Çarşamba günü, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi TL oldu.

Gelişen Ülkelerin Para Birimleri Arasında En Çok Değer Kaybeden Para Birimi TL Oldu

Dolar/TL kuru hafta ortası açılışında sabah saatlerinde, küresel risk iştahındaki gerileme ve doların küresel piyasalarda güç kazanmaya başlamasıyla birlikte tekrar 8,35 seviyelerine geldi. Daha öncesinde 4 hafta boyunca düşüş eğiliminde olan dolar kuru, Çarşamba günü sert yükselişlerle 8,35 TL seviyesini gördükten sonra Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarıyla birlikte yükseliş elde etti ve gün içinde %1’den fazla değer kazancıyla 8,46 TL seviyesinin üzerini gördü. Bu yükselişle birlikte, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en fazla değer kaybı yaşayan para birimi, %1’in üzerinde değer kaybeden TL oldu. Bu kulvarda TL’yi ikinci sırada %0,75 oranındaki değer kaybı ile Güney Kore Wonu takip etti.

Şahap Kavcıoğlu’nun Açıklamaları

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Alman-Türl Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında konuştu. Merkez Bankası Başkanı, odağın manşet enflasyondan çekirdek enflasyona döndüğünü ifade etti. Kavcıoğlu söz konusu açıklamalarında “Küresel merkez bankacılığında, para politikası duruşu belirlenirken para politikasının etkisi dışında olan kısa vadeli arızi unsurlardan arındırılmış çekirdek enflasyon göstergeleri esas alınır.” ifadelerine yer verdi. Kavcıoğlu, bu açıklamasıyla birlikte salgın dolayısıyla gelen olağanüstü koşulların, çekirdek enflasyonun önemini artırdığını vurguladı.

Kavcıoğlu’nun Enflasyon Beklentileri

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kısa vadede enflasyon görünümünde etkisini gösteren unsurların ilerleyen dönemlerde etkisini kaybedeceğini ve yılın son çeyreğinde enflasyonun düşüş eğilimine geçeceğini düşündüklerini dile getirdi. Kavcıoğlu ayrıca gıda dışı enflasyonunu yılın kalan bölümlerinde de manşet enflasyonun altında seyretmeye devam etmesini beklediklerini dile getirdi. Kavcıoğlu’nun açıklamaları sonrası dolar/TL kurunda ciddi yükselişler görüldü.

Güncel Döviz Kurları

  • Dolar alış 8,4388 – satış 8,4426
  • Euro alış 9,9762 – 9,9849
  • İngiliz Sterlini alış 11,6202 – satış 11,6307

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem