Dolar Kuru Adına Hangi Gündem Maddeleri Takip Edilecek?

Benzer Haberler

Dolar kuru yeni haftada koruduğu dengesini hafta ortasında da korumaya devam ediyor. Dolar kurunda yatay seyir devam ederken, yurtiçi piyasalarda gözler Kabine Toplantısı’na çevrildi. Reuters haberine göre söz konusu toplantıda, son dönemlerdeki doğalgaz ve bazı gruplar adında %100 oranda artan elektrik fiyatlarına dair yeni bir adım gelip gelmeyeceği konusu piyasalarda takip ediliyor. Kabine Toplantısı sonrasında ayrıca vatandaşların yastık altı altınlarının ekonomiye kazandırılması amacıyla hazırlanan yeni ekonomi paketine ilişkin olarak da bilgi paylaşılması bekleniyor.

Dolar Kurunda Kabine Toplantısı Etkisi

Dolar kuru bir süredir 13,50 TL etrafında yatay seyirde hareket ediyor. Dolar kurundaki olası hareketlilikler için bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kabine Toplantısı sonrasında yapacağı açıklamalar takip edilecek. Medyada, enflasyon ile mücadele kapsamında temel gıda ürünlerinde uygulanan KDV’nin %8 seviyesinden %1 seviyesine indirilmesi ile birlikte fiyatlardaki değişiklikler yer alıyor. Öte yandan sağlık, eğitim ve 150 metrekare üzeri konutta da benzer bir KDV indiriminin olup olmayacağı merak ediliyor.

Merkez Bankası’nın Kararı Takip Edilecek

Dolar kuru üzerinde etkisi olması beklenen bir diğer gelişme ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün başlayan ve yarın sonlanacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı olacak. Piyasalarda Merkez Bankası’nın toplantısı takip edilirken, Reuters anketinde yer alan 20 kurumun tamamı da politika faizinin %14 seviyesinde sabit tutulacağı beklentisini paylaştı. Merkez Bankası, Eylül 2021 döneminden itibaren Aralık 2021 dönemine kadar 4 aylık süreçte politika faizini 500 baz puan indirerek %14 seviyesine çekmişti. Ardından Merkez Bankası Ocak ayı PPK toplantısında politika faizini sabit tutma kararı almıştı.

Güncel Döviz Kurları

Takip edilecek gelişmeler ışığında hareketlilik beklenen döviz kurlarında, 16 Şubat 2022 TSİ 11.55 itibariyle güncel fiyatlar şöyle:

  • Dolar alış 13,6314 TL – satış 13,6357
  • Euro alış 15,5296 TL – satış 15,5398 TL
  • Sterlin alış 18,4937 TL – satış 18,5063 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem