Dolar Kuru 15 TL Sınırına Yaklaştı!

Benzer Haberler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine başlaması ile birlikte küresel finansal piyasalarda da deprem etkisi yaşandı ve depremin etkisi devam ediyor. Piyasalarda savaşın etkisi ile altın fiyatları hızla yükselişe geçerken, ABD doları da küresel piyasalarda güç kazandı. ABD dolarının güçlenmesi ve yurtiçinde enflasyonun 20 yıllık zirvesini güncellemesi, dolar/TL kurundaki yükselişleri de tetikledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 2021 yılının son çeyreğinde altında tutmak için piyasalara müdahale ettiği 14,00 TL seviyesi geçildi ve dolar kuru 15 TL sınırına yaklaştı. Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeler takip edilmeye devam ederken, gözler ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) gelecek olan faiz kararına çevrildi.

Rusya’ya Yönelik Ekonomik Yaptırım Kararları

Rusya’nın başlattığı savaş sonrasında dünyanın çeşitli ülkelerinden Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırım kararları gelmeye devam ediyor. Avrupa Birliği’nin (AB), Rusya’ya lüks mal ihracatını yasaklaması, demir – çelik ithalatının engellenmesi gibi yaptırım maddelerini içeren paketi onaylaması, ekonomik yaptırımlara yeni bir boyut kazandırdı. Bir diğer yandan ABD ise Çin’in Rusya’ya askeri malzeme desteği vermesi konusunda Çin’i uyardı. Bunlara karşılık Rusya da yaptırımlara karşı bazı gıda ürünlerinde ihracatı yasaklama kararı aldı. Alınan yaptırım kararları, finansal piyasalarda dalgalanmalara neden oluyor.

Dolar Kuru İçin Gözler Fed’in Faiz Kararında

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin ekonomik yaptırım kararları yurtiçi piyasalarda dolar/TL kurunun da dalgalanmasına yol açıyor. Gelen hareketlilikler sonrasında dolar kuru haftanın ikinci işlem gününde 14,80 TL seviyesine ulaştı. Dolar kurunda Rusya-Ukrayna savaşı ve savaşa ilişkin gelişmeler takip edilmeye devam ederken, gözler de ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gerçekleştireceği FOMC toplantısına çevrildi. Fed’in yarın akşam açıklayacağı faiz kararının dolar kuru üzerinde etkili olması bekleniyor. Zira Fed, yükselen enflasyon ile parasal sıkılaştırma yöntemine giderek mücadele edecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem