Dolar Kahininin Tahminleri Yatırımcıları Korkuttu

Benzer Haberler

Yurtiçi ekonomi piyasalarında dolar 8,40 TL altındaki seyrini korumaya çalışıyor. Hafta boyunca dalgalanan dolar kuru için küresel piyasalarda yaşanacak olan gelişmeler takip edilecek. Doların seyri için yatırımcılar, uzmanlardan gelen yorum ve analizleri değerlendirmeye devam ediyor. Ağustos ayının son işlem gününe 8,39 TL seviyesinde giriş yapan dolar, bir önceki güne %0,02 oranında yükselişle başladı. Gün içinde hafif dalgalı seyrini koruyan doların yükselip yükselmeyeceğine ilişkin uzmanlardan yorumlar gelmeye devam ediyor. Yurtiçi ekonomi piyasalarında “Dolar Kahini” olarak da tanınan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, Cuma günü paylaştığı dolar analizleriyle bir kez daha yatırımcıların karşısına çıktı.

Analist Geçer, Yorumlarını Dile Getirdi

Selçuk Geçer, daha önce dolarla ilgili yaptığı açıklamalarında Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) gelen 6,3 milyar dolar paranın hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini söylemişti. Çarşamba günü yaptığı açıklamalarında, dolar ile ilgili olarak “İlk kez korkuyorum” diyen Selçuk Geçer, Cuma günü de çarpıcı yorum ve analizleriyle dikkat çekti. Katıldığı bir televizyon programında, IMF’den alınan 6,3 milyar doların, dolar kuruna müdahalede hiçbir işe yaramayacağını iddia eden Geçer, alınan borçlardan dolayı Türkiye ekonomisinin daha fazla zora gireceğini öne sürdü. Selçuk Geçer açıklamalarında “1 dolara muhtaç hale geleceğiz” sözlerini dile getirdi.

Geçer: “Doları IMF’den Alınan Parayla Baskılayamazsın”

Halk TV’de Günaydın Türkiye programına katılan ve piyasalarda “Dolar Kahini” olarak da tanınan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, söz konusu açıklamalarında “Sen bunu 128 milyar dolar ile yapamadın, üstüne 40 milyar TL’lik ihtiyat akçesini harcadın. Bunun üzerine gittin bir de borçlandın. Bu borcunu kapatmak için Temmuz ayında sadece faize 23,6 milyar TL ödeme yapıldı. Bu kadar büyük rakamlarla sen bunu becerememişsin, IMF’den gelen 6,3 milyar dolar ile doları baskılayamazsın” sözlerini dile getirdi.

Geçer: “1 Dolara Muhtaç Hale Geleceğiz”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinin borçlarla dolu olduğunu ifade eden Geçer, “Yarın Türkiye bir krize girdiğindeki esas büyük krizler başlamadı. O durumla karşı karşıya kaldığımızda 1 dolara muhtaç hale geleceğiz…” dedi. Selçuk Geçer’in açıklamaları, yatırımcıları kara kara düşündürüyor. Doların gidişatı için yurtiçi ve yurtdışı ekonomi gelişmeleri takip edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem