Dolar İçin Tahminler Güçlendi, Fed Kararı İzlenecek

Benzer Haberler

 

Küresel finansal piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarına Mart ayında başlayacağının sinyallerini vermesi ve öte yandan para politikasında şahin tutum sergileneceği beklentilerinin oluşması, dolarda yükseliş beklentilerini de güçlendirdi. Fed’in beklenenden daha şahin sinyaller vermesi üzerine para piyasalarında 2022 yılında Fed’in 5 kez faiz artışına gidebileceği beklentileri artış gösterdi. Öte yandan dolardaki yukarı yönlü beklentiler de artmaya başladı. Bir diğer yandan ABD’den gelen ekonomik veriler de ekonomide yaklaşık son 40 yılın en büyük yıllık büyümesinin görüldüğünü ortaya koydu. ABD’de yıllık enflasyon da %7 ile son 40 yılın zirvesinde kaydedilmişti.

“Uzun Zamandır Fed’den Bir Politika Sürprizi Görmemiştik”

Küresel piyasalarda dolarda yükseliş beklentileri artmaya devam ederken, Bloomberg HT haberine göre Standard Bank Kur Stratejisi Direktörü Steven Barrow da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Barrow söz konusu açıklamalarında “Uzun zamandır Fed’den bir politika sürprizi görmemiştik. Bu, para birimleri için büyük bir risk anlamına gelirken, doları destekleyen bir durum” dedi.

Uzmanlar Olası Fed Kararlarını Değerlendiriyor

Geçmiş verilere bakıldığında, Fed’in daha öngörülebilir bir sıkılaşma izlemeye başladığı dönemlerde dolarda güçlenmenin azaldığı görülüyor. Şimdi de benzer bir şekilde Fed’in sıkılaşma dönemine gireceği biliniyor ancak bazı uzmanlar, bu kez durumun daha farklı ilerleyebileceğini ifade ediyor. Uzmanlara göre Fed Başkanı Jerome Powell “daha hızlı faiz artışının önünü açan mesajlar” ile piyasayı şaşırtmaya devam ediyor. Aralarında TD Securities’in, Jim O’Sullivan’in de dahil olduğu uzmanlar, konuya ilişkin sundukları raporda, Fed’in agresif bir sıkılaşma ihtiyacı olasılığına temkinli yaklaşmadığını belirtiyor. Söz konusu raporda “Bu, bizim dolarda bu yıl için ek olarak direnç beklentimizi destekliyor” ifadeleri yer alıyor.

Fed Faiz Artışına Giderse Ne Olabilir?

Fed’in olası faiz artırma kararları, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, küresel finansal piyasalarda sert şekilde etkisini gösterecek. Zira Fed’in faizi arttırması, doların değerini arttıracak ve uzmanlara göre bu durumda büyümede de yavaşlama görülecek. Bu nedenle de başta gelişen piyasalarda olmak üzere küresel piyasalarda Fed kararları endişe ile takip ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem